Cumartesi, Haziran 15, 2019

Zatürre Nedir Belirtileri Nelerdir

ZATÜRRE

Çok farklı mikroorganizmalardan meydana gelebilen akciğer iltihaplanmasıdır. Çocuklarda görülen belirtiler ile büyüklerin belirtileri aynıdır. Bitkinlik, ateş, öksürük genel hastalığın ilk belirtileridir.

Geceleri ve sabahları öksürük daha şiddetli olur. Bu durum 10 gün kadar sürebilir. Kişi nefes alırken hırıltılar çıkarabilir, göğüs kısmında ağrılar olabilir ve uykusunda nefes alırken horuldanma sesleri çıkarabilir.

Bebeğiniz zatürree olursa huysuzlaşır, öksürük başlar ve bitkinleşir. Ateş her zaman görülmeyebilir ama nefes alıp vermeleri hızlı ve güçlü olur. İştahı kesilir. Çocuğunuzun dudak kısmı ve ya vücudu mora yakın bir renk alırsa solunumunda problem vardır hemen hastaneye götürün.

Doktorunuza bütün gözlemlerinizi söylemelisiniz. Doktor çocuğunuzun solunumunu kontrol etmek için stetoskop ile muayene yapacaktır. Röntgende çekilebilir göğüs kısmına. Ama zatürree ne kadar şiddetli olursa olsun ilk aşamalarında bir belirti göstermeyebilir. Doktor çocuğunuza bol miktarda sıvı tükettirmenizi, asetaminofen gibi ateş düşürücü ilaçları kullandırmanızı ve bol bol dinlendirmenizi isteyecektir.

Bakteriyel enfeksiyonsa ilaç tedavisi ile iyileştirilir. Ama şiddetli bir zatürree ise çocuğunuz hastaneye yatırılıp kan yoluyla antibiyotik desteği alabilir.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...