Pazar, Eylül 15, 2019

Tüp Bebek Nedir?

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp bebek, anne adayından elde edilen yumurta ve baba adayından elde edilen spermlerin vücut haricinde laboratuar koşullarında bir araya getirilerek döllenmeyi sağlayan bir yardım üreme tedavisidir.

Tüp bebek tedavisinde her iki cinse ait yumurta ve spermler vücut ısısına yakın bir ortamda 2 gün kadar bekletilir. Bu 2 günlük süreçte yumurta ve spermlerde yarıya yakın döllenme sağlanır. Döllenen yumurta embriyo olarak tanımlanır. Embriyolar transfer aşamasına geldiği zaman anne rahmine transfer edilerek gebeliğin oluşması beklenir.

Embriyo transferi rahim ağzından ince bir kateter yardımı ile anne rahmine transfer edilir. Bu işlem embriyo transferi olarak adlandırılır. Tüp bebek tedavileri ile anne adaylarında yaklaşık olarak % 50 gibi bir civarda gebelik sağlanır. Fakat oluşan gebeliklerin bazıları düşük ile sonlanabilir.

Tüp bebek tedavisinde amaç bir takım hormon ilaçları kullanılarak anne adayının yumurtalıklarının uyarılmasıdır. Bu işlem yumurta üretimini artırmak için uygulanmaktadır. Embriyo sayısı fazla tutularak anne rahmine transfer edilirse gebelik şansı büyük oranda artmaktadır. Ancak fazla embriyo ile çoğul gebelik riski arttığı için yasalarca embriyo transfer sayısına kısıtlama getirilmiştir. 35 yaşına henüz ulaşmamış anne adaylarında 1 embriyo, 35 yaşını geçmiş anne adaylarında ise çift embriyo transferine izin verilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile sebebi açıklanamayan kısırlık, baba adayına bağlı gelişen kısırlık, endometriozis gibi daha birçok kısırlık problemlerine çözüm getirilebilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca baba adayının menisinden hiç sperm bulunmasa bile cerrahi girişim ile testislerden sperm hücresi elde etmek mümkün olmaktadır.

Tüp bebek ile dünyaya gelen bebekler doğal yollarla dünyaya gelen bebeklerden farklı değildir. Sadece normal yolla oluşan gebelikten farkı döllenmenin vücut haricinde oluşmasıdır. Ayrıca doğan bebeklerde de herhangi bir artı anamoli söz konusu değildir.

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...