Pazar, Eylül 22, 2019

Suda Doğum

SUDA DOĞUM

Su içinde doğum eylemini Gerçekleştiren birçok anneye göre su içinde doğum yapmak doğum ağrılarını azalttığı yönündedir. Günümüzde birçok doğum servisinde suda doğum için olanaklar anneler için hazırlanmıştır.

SUDA DOĞUM NASIL GERÇEKLEŞİR?

Doğum eylemi vücut ısınsa uygun hazırlanmış su ile dolu bir küvetin içinde gerçekleşmektedir. Bu eylem suda doğum olarak adlandırılmaktadır. Suda doğum yapan anne adayları suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanarak doğumunu gerçekleştirmektedir. Vücut ısısına uygun hazırlanmış su doğum zamanı gelen anne adayının doğal olarak sancılanmasına imkan tanır. Aslında doğum normal yollarla ve annenin çabaları ile gerçekleşmektedir. Suda gerçekleşen doğumda herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Doğum başladığı andan itibaren anne ve bebeğin tüm kontrolleri sağlanmış olur. Doğum gerçekleşeceği an anne doğum masasına alınır ve doğum tamamlanır. Doğum tamamlandıktan sonra anne ve bebek için gerekli olan tetkikler yapılır. Yapılan tetkikler oluşabilecek enfeksiyon ve farklı hastalıklara karşı önlem alabilmek için mutlaka gereklidir.

SUDA DOĞUM TEKNİĞİ

Gebe kadın doğum eylemine girdiği an içi uygun sıcaklıkta doldurulmuş suyun içine alınır. Annenin alındığı suyun düzeyi göğüslerini kapatacak şekilde olmalıdır.

SUDA DOĞUM NE KADAR SÜRER?

Su içinde gerçekleştirilen doğum süresi ortalama olarak 1 – 1,5 saat arasında farklılık göstermektedir. Suda doğum süresi daha uzun tutulursa oluşabilecek ağrıların azalmayacağı düşünülmektedir.

KİMLER SUDA DOĞUM YAPAMAZ?

 • Gebeliği riskli olan anne adayları
 • Genital bölgede enfeksiyon riski taşıyanlar
 • Çoğul gebelik riski olanlar
 • Bebeğin doğum pozisyonu problemli gebelikler
 • Gebelik zehirlenmesi ile karşı karşıya olanlar
 • Şeker hastası olanlar
 • Anne karnındaki bebekte gelişim bozukluğu tespit edilen adaylar
 • Doğum anında bebekte ve kalp atışında herhangi bir problem saptandığında
 • Doğum zamanından önce gerçekleşiyorsa
 • Doğum anında bebeğin dışkısı görüldüğünde
 • İlk doğumu olanlarda

Yukarıda sıralanan riskler ile karşı karşıya olan gebeliklerde suda doğum tavsiye edilmemektedir. İlk doğumunu gerçekleştirecek adaylarda oluşabilecek yırtıkların kontrollü olması için kesi uygulaması gerekmektedir. Yapılacak kesiler su içinde gerçekleşemeyeceğinden dolayı su içinde doğum ilk defa doğum yapacaklar için önerilmemektedir. Bu nedenle suda doğum 2. Ya da 3. Gebeliklerde uygulanmaktadır. Yine anne karnındaki bebeğin pozisyonu normal doğum için uygun değilse, önceki doğumunu sezaryen ile gerçekleştirenlerde, bebek fazla kilolu ise, anne adayında tansiyon, diyabet gibi hastalıklar mevcutsa, doğum suyu erken gelmişse ve anne adayı aşırı kilolu ise su içinde doğum için uygun adaylar arasında değildir. Bu tür hastalarda suda doğum gerçekleştirilememektedir.

SUDA DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Su içinde gerçekleştirilen doğum sayesinde dünyaya gelen bebekler akciğerlerinde mevcut olan suyu daha kolaylıkla dışarı atabilmektedir.
 • Suda gerçekleştirilen doğumlar sayesinde doğum süresi birkaç saat kısaltılabilmektedir.
 • Suda doğum bebek açısından son derece güvenli bir yöntemdir.

 

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...