Pazartesi, Ekim 14, 2019

Solunum Yolunun Tıkanması Durumunda Yapılacaklar

Solunum Yolunun Tıkanması Durumunda Yapılacaklar

 

Küçük çocuklar bazen çok yaramaz olabiliyor. Bu yaramazlıkları bazen kendilerine zarar vermelerine bile sebep olabiliyor. Örnek verecek olursak bir ila üç yaş aralarındaki çocuklar diş çıkartma dönemlerinde oldukları için damakları kaşınır, bunun için de her şeyi ağızlarına götürüp ısırmaya çalışırlar. Bu cisimler ise bazen bozuk para, düğme, bilye, küçük oyuncak parçaları ve benzeri cisimler olabilir. Bu yüzden siz farkında bile olmadan bu cisimleri kolayca yutabilirler ve bu cisimler de soluk borusunu tıkayabilir.

 

Bu tehlikeli durumu ortadan kaldırmak için anne ve babaların yapması bu tarz ufak cisimleri çocukların ulaşabileceği yerlerde bulundurmamalarıdır. Soluk borusunun tıkanması sadece küçük çocukların başına gelebilecek bir şey değildir. Yetişkinler de yemek yeme esnasında yenilen lokmanın ağızda iyi bir şekilde öğütülmemesi durumunda ve bu tam öğütülmemiş lokmayı birden yutmaya çalıştıklarında bu büyük lokma soluk borusuna takılıp nefes almanızı engelleyebilir hatta ölümünüze bile neden olabilecek durumları ortaya çıkarabilir.

 

Bu olaylarda ise vücudun savunma amaçlı verdiği tepkide öksürmek olur. Öksürük ile soluk borusuna takılan yabancı cismi dışarı atabilmek için ciğerlerimizdeki hava şiddetli bir şekilde dışarı verilmektedir. Ancak, bazen soluk borusunu tıkayan cisim sıkışıp kalabilir. Bu da hastanın ya da yaralının öksürmesini, konuşmasını ve en kötüsü de nefes almasını durdurabilir.

 

Böyle bir durumda soluk borusunun tam tıkanma olduğunu gösterir. Dolayısıyla kişi içgüdüsel olarak elini boğazına götürür. Solunum yolunda meydana gelebilecek tıkanmalar farklı olabilir ancak belirgin olan iki şekilde tıkanma durumu vardır. Bunlar ise;

 

-Solunum yolunun kısmen tıkanması olabilir, böyle bir durumu şu şekilde anlayabiliriz; kişi öksürmeye başlayabilir, zorlukla da olsa konuşabilir ve nefes alabilir. Böyle bir durumda solunum yolu kısmen tıkanmış kişinin şiddetle öksürtmeye ikna etmek gerekmektedir. Öksürük solunum borusundaki yabancı cismin, soluk borusundan yukarı doğru çıkmasını ve dışarı atılması için gerçek anlamda etkili bir yöntemdir.

 

Yabancı cisim soluk borusundan aşağıya doğru kayabilir ve bu durum tam tıkanmaya sebep olabileceğinden, soluk borusu kısmen tıkanmış olan ve öksüren bir yetişkinin sırtına vurmak çok tehlikeli olabilir. Kişiyi öksürtmeye yönelterek cismin yukarı doğru çıkıp, dışarıya atılması sağlanmalıdır.

 

-Solunum yolunun tam tıkanması daha tehlikeli bir durumdur. Hastanın ya da yaralının yaşamını kaybetmesine sebep olabilir. Bu durum soluk borusunun kısmen tıkanmasından daha ciddi bir durumdur. Solunum yolunun tam tıkanmasını canlandıracak olursak; ilk olarak solunum yolu tıkanan kişi ellerini boğazına götürecektir. Bu durum vücudun istemsizce yaptığı bir savunma durumudur. İkinci olarak kişinin yüzü ve dudakları morarmaya başlayacaktır. Bu durum solunum yolu tam tıkanan kişinin vücuduna oksijen ihtiyacını alamamasından kaynaklanır. Üçüncü olarak kişinin soluk borusunu tıkayan cismin çıkarılmasına geç kalınır ise kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olacaktır. İlk olarak akciğerlerdeki beynin canlılığını korumak için gereksinim duyduğu oksijen alınamayacak ve kişinin bilincinin kapanmasına sebep olacaktır.

 

-Tam tıkanma durumunda yapılması gereken ise sırtın iki kürek kemiği arasına, kişiye zarar vermeden vurulmalıdır. İkinci yöntem de karın basısı (heimlich manevrası) uygulanabilir. Bu manevra da etkili bir yöntem olup, diyaframın kuvvetle kasılmasını sağlayıp, akciğerleri sıkıştırarak, kalan havanın yardımı ile cismin soluk borusundan yukarı ilerlemesini sağlayıp vücuttan atılmasına neden olacaktır.

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...