Cumartesi, Haziran 15, 2019

Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı burun, boğaz ve üst hava yollarındaki yani üst solunum yollarındaki enfeksiyonlara verilen genel addır. Soğuk algınlıklarının en genel nedeni virüslerdir.

Bebeklerin sıklıkla soğuk algınlığına yakalanması bağışıklıklarının soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı bir savunma geliştirememesidir.

  SEMPTOMLAR

Bebeklerde ateş, uykusuzluk, hırçınlık ve hapşırma gibi belirtiler görülür. Bir iki saat içinde çocuğunuzun burnu akmaya başlar ve bu çocuğunuzun beslenmesinde ve rahat soluk almasında sorunlar çıkarır. Bazı çocuklar ishal olabilir, kusabilirler. Kulakları da tıkanabilir.

Yaş olarak daha büyük olan çocuklar da burun kuruluğu ve tahrişi ilk belirtiler olarak görülür. Daha sonrasında hapşırıklar, kaslarında ağrılar ve burun akıntısı görülür. Hastalığın 2-3 üncü gününde burun daha çok akmaya başlar. Akıntı burnu tıkayarak kişiyi ağızdan nefes almasına zorlar. Bundan dolayı da boğaz kuruluğu ve ağrısına ve öksürüğe neden olur.

   TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Çocuğunuzda ateş varsa, halsizse, ciddi olarak bir baş ağrısı ya da öksürüğü varsa, solunum yapmakta zorluk çekiyorsa ya da hasta görünüyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Çocuğunuzun bu kadar ciddi sorunları yoksa ama yinede 4-5 gün rahatsızlığı geçmediyse yine doktorunuza başvurunuz.

Soğuk algınlığının belirli olan bir tedavisi yoktur. Çocuğun fazla sıvı almasını ve dinlenmesini sağlarsanız iyileştirebilirsiniz. Soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı antibiyotikler işe yaramazlar. Piyasa da satılan bazı antiviral ilaçlarında hiçbir tesiri yoktur. Vücudun bu virüsleri kendiliğinden yok edeceğinden kullanılması da gereksizdir. Reye sendromu riskine karşı çocuğunuza aspirin vermeyin.

Çocuğunuzun burnu tıkandığı için yemek yemede yada soluk almada zorlanıyorsa doktorunuz burun yollarını açmak için bir damla verebilir. Çocuğunuz üzerinde büyükler için satılan reçetesiz ilaçları sakın kullanmayın.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...