Pazar, Eylül 15, 2019

Sezaryen Mi? Normal Doğum Mu?

SEZARYEN Mİ? NORMAL DOĞUM MU?

Gebe kadınların aklına takılan ve gebelik boyunca düşündüren önemli konulardan biri de nasıl doğum yapılacağıdır. Genellikle gebe kadınlar başkalarından duyduğu doğum hikayeleri ile endişeye kapılırlar. Kulaktan duyma doğum hikayeleri gebelerin yanlış kararlar vermesine neden olmaktadır…

Sezaryen ve vajinal doğum ayrı ayrı doğum yapma yöntemidir. Her iki doğum yönteminin de kendine has avantajları bulunmaktadır. Doğum yöntemi hakkında karar alınırken kişinin genel sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğum yöntemine kararı gebelik sürecini takip eden doktor vermelidir. Kişiye hangi doğum şeklinin uygun olacağını en iyi doktoru karar verebilir. Doğum yöntemini tercih edebilmek için gebeliğin 36 – 37. Haftaya kadar ulaşması gerekmektedir. Eğer 37. Haftada bebeğin geliş pozisyonunda bir sorun varsa sezaryen ile doğum tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin ağır olması, annede çatı darlığı mevcutsa ve psikolojik sorunlar yaşanıyorsa sezaryen tercih edilmelidir.

Sezaryen doğuma karar verilmişse tahmini doğum süresinden 15 gün kadar önce doğum gerçekleştirilebilir.

Vajinal doğumun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

  • Vajinal yani normal doğum bebeğin normal doğum kanalından dünyaya gelmesini sağlayan fizyolojik bir olgudur. Normal doğumdan sonra anne biraz dinlendikten sonra günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir ve bebeğini kısa bir süre içinde emzirebilir. Normal doğumdan sonra sağlık kuruluşunda kalma süresi de 1 günü geçmemektedir.
  • Normal doğum şeklinde bebekte oldukça avantajlı olmaktadır. Çünkü doğum anında sıkışan akciğerlerde nefes alış verişi daha çabuk gerçekleşir. Ayrıca normal doğum sayesinde anne ve bebeği arasında daha çabuk duygusal bir bağ kurulur.
  • Normal doğumun avantajlarının yanı sıra bir takım riskleri de bulunmaktadır. Çünkü normal doğumda doğumun ne zaman başlayacağı tam olarak kestirilememektedir. Bu nedenle doğumun başlangıç evresinde bazı komplikasyonlar gelişebilir. Doğum durabilir, yavaşlayabilir ve doğum süresi daha fazla sürebilir. Bu gibi problemler karşısında anne karnında bulunan bebek bazı sıkıntılar yaşayabilir. Örneğin bebeğin kalp atışları ile alakalı sorunları olabilir. Bazı durumlarda ani bir karar ile normal doğum sonlandırılarak sezaryen doğuma geçiş yapılabilir. Doğum anının normalden fazla uzaması ile bebeğin oksijen ihtiyacı karşılanamayabilir ve zeka ile alakalı problemler ortaya çıkabilir. Ikınmada problem yaşanması ve bebekte oluşan kalp sorunları nedeni ile doğum vakum işlemi ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca bebekte omuz takılması ve bu duruma bağlı gelişen sorunlarında ortaya çıkma gibi ihtimali vardır.

Sezaryen ile doğumun avantajları nelerdir?

  • Sezaryen bir tür karında gerçekleştirilen cerrahi girişimdir. Batın ile alakalı ve anestezi içeren her cerrahi girişimde olduğu gibi sezaryen doğumda da bir takım risk gelişme olasılığı vardır.
  • Sezaryen doğumda en avantajlı taraf bebektir. Bebekte oluşabilecek risk yok denecek kadar azdır. Bebekte risk oluşma ihtimalinin az olduğundan dolayı çoğu anne adayı sezaryen ile doğum yapmayı tercih etmektedir.

    kadinmodagiyim.net

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...