Pazar, Eylül 15, 2019

Sezaryen İle Doğum

SEZARYEN İLE DOĞUM

Sezaryen doğum vajinal yol ile gerçekleşmesi imkansız olan doğumlarda karın duvarı ve uterus açılarak gerçekleştirilen bir doğum tekniğidir.

Doğum kesisi karın bölgesinden açılır ve utrusun açılması sağlanarak amniyotik sıvının dışarı atılması sağlanır.

SEZARYEN DOĞUM NE TÜR BİR ANESTEZİ İLE UYGULANIR?

Sezaryen doğumlar mutlaka anestezi yardımı ile gerçekleştirilmelidir. Bazı vakalarda genel anestezi yardımı ile anne adayının tam olarak uyuması sağlanır. Bazı vakalarda ise bel altı uyuşturularak doğum gerçekleştirilir. Bel altının uyuşturulması için epidural anestezi uygulanmaktadır.

Epidural anestezi sayesinde anne doğum sürecine katılabilmekte ve bebeğini doğduğu an itibari ile görebilmektedir. Ayrıca epidural anestezi sayesinde doğumdan kısa bir süre sonra anneler bebeklerini emzirebilmektedir. Epidural enestezi sayesinde dünyaya gelen bebeklerin daha aktif olduğu düşünülmektedir.

SEZARYEN DOĞUM HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

 • Daha önceden anne rahim ile alakalı bir cerrahi işlem geçirmişse eğer uterusun yırtılma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple herhangi bir probleme neden olmamak için sezaryen doğum tercih edilmektedir
 • Anne karnındaki bebek kilolu ise ve vajinal yolla doğum mümkün olmamaktadır. Bu nedenle yine sezaryen doğum tekniğine başvurulabilir.
 • Normal yolla gerçekleşen durumlarda öncelikle bebeğin baş kısmı gelmelidir. Ancak bebek ters pozisyonda geliyorsa doğum şekli yine sezaryen olmalıdır.
 • Plasenta eğer doğum yolunu kapatmışsa normal yolla doğum yapmak imkansızlaşır ve sezaryen doğum tercih edilir.
 • Plasenta doğum gerçekleşmeden önce konumlandığı yerden ayrılmışsa bebekte kan kaybı oluşabilir. Bu durum bebeğin hayatını kaybetmesine neden olur. Bu gibi problemlerde vakit kaybetmeden sezaryen doğuma geçiş yapılmalıdır.
 • Bebek eğer kasılan rahim nedeni ile problem yaşıyorsa sezaryen için beklememek gerekir.
 • Doğum eylemi beklenen süreden daha uzun sürmüşse sezaryen ile doğum yapmak uygun olacaktır.
 • Anne birden fazla bebeği karnında taşıyorsa yani çoğul gebelik söz konusu ise vajinal doğum imkansız bir hal alabilir. Bu gibi vakalarda en doğru yaklaşım sezaryen ile doğumdur.
 • Annede mevcut olan siğil, herpes gibi bir enfeksiyon hastalığı mevcutsa yine en mantıklı doğum şekli sezaryen doğumdur.

SEZARYEN DOĞUM İLE OLUŞABİLECEK KOMLİKASYONLAR NELERDİR?

Artık günümüz şartlarında gelişen teknolojinin de sağlamış olduğu imkanlar ile sezaryen doğum oldukça güvenilir bir hal almıştır. Sezaryen doğum nedeni ile anne ölüm oranları da eskiye bakarak daha az seviyelere düşmüştür. Fakat her ne olursa olsun vajinal yolla doğuma bakıldığı zaman sezaryen doğumun risk oranı daha yüksektir.

Sezaryen doğum ile oluşabilecek riskler;

 • Fazla oranda kanama
 • Enfeksiyon
 • Solunum problemleri
 • Kullanılan ilaçlara karşı alerjik reaksiyon riski
 • Bebeğin herhangi bir şekilde zarar görebilmesi
 • İdrar yollarında hasar

SEZARYEN DOĞUM SONRASI İYİLEŞME SÜRESİ NE KADARDIR?

Sezaryen ile gerçekleşen doğumların ardından en az 2 – 3 kadar hastanede kontrol altında kalmak gerekmektedir. İyileşme zamanı ise vajinal doğuma bakarak daha uzundur…

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...