Pazar, Eylül 22, 2019

Orta Kulak İltihabı

ORTA KULAK İLTİHABI

Kulak zarından hemen sonra gelen bölüm orta kulak olarak adlandırılır. Bünyesinde sesin iletimini gerçekleştiren üzengi, çekiç ve örs olarak adlandırılan kemikler bulunur. Bu kısımda geniz boşluğuna çıkan bir kanal vardır. Geniz boşlunda bulunan kanal östaki borusu diye adlandırılır. Östaki borusu orta kulağın hava akımını sağlayarak hava basıncını dengeleyici göreve sahiptir.

Genellikle çocuklarda oldukça sık görülen bu hastalığa bakteriler sebep olur. Kronik ve akut orta kulak iltihaplanması olarak iki şekilde değerlendirilir. Kronik iltihap, belli aralıklarla nükseden ve uzun süren bir hastalık olup yılda 5- 6 kez kulak iltihabı rahatsızlığı yaşanır ve bu durumda hastalığın kronikleştiğinin bir kanıtıdır.

Akut iltihap, boğaz enfeksiyonu ve soğuk algınlığı tarzı rahatsızlıklardan sonra östaki borusunun şişerek tıkanıklık oluşması nedeni ile orta kulakta bakterilerin oluşup artış göstermesinden dolayı ortaya çıkar.

Orta kulak iltihabının belirtileri

Çocuklarda orta kulak iltihabı daha sık rastlanan ve oldukça ağrılı seyreden bir hastalıktır. Diğer belirtileri yüksek ateş ve duyma kaybıdır. Kulaktaki basıncın çoğalması, kulakta basınç ve şişkinlik hissi uyandırırken bebeklerde beslenme bozukluğu ve huzursuzluk gibi sorunlara neden olur.

Tanı nasıl konur?

Gerçekleşen ilk muayeneden sonra tanı konulabilir. Kulak zarı otoskop diye adlandırılan bir aletle incelenir. Orta kulak iltihabının oluşumuna göre değişik belirtiler gözlenebilir. Kulaktaki iltihap bakteri sonucu meydana gelmiş ise kulak zarı şişmiştir ve kızarmıştır. Bazı durumlarda ise kulak zarı deliktir ve akıntıya neden olabilir. Gerek duyulursa oluşan akıntının kültürü alınarak tahlil yapılır.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...