Pazar, Eylül 22, 2019

Migren Hastalığı

MİGREN KADINLARIN KÂBUSU

Migren hastalığı;  şiddetli baş ağrısı ,mide bulantısı, görme problemleri ve baş dönmesi gibi belirtilere sahip bir hastalık çeşididir .Bu rahatsızlığın genetik olmadığı düşünülmektedir. Çoğunlukla gençlerde görülmekle birlikte orta yaş grubunda da bu rahatsızlığa sıklıkla rastlanır.

Migren  hastalığının en belirgin şikayeti şiddetli  baş ağrısı olarak gözlemlenir. Hastalarda görülen baş ağrısı şikayetlerinin  çoğunluğu uzun süren ve sancılı ağrılardır.

Migren rahatsızlığının kişiler üzerinde oluşmasının başlıca sebepleri ;

  • aşırı veya yetersiz uyku
  • stresli bir yaşam ,
  • hava değişimleri
  • bayanlarda adet zamanları
  • ani duygu değişimleri
  • uzun süreli aç kalmak
  • ışıklı ve gürültülü ortamlarda fazla bulunmak
  • doğum kontrol haplarının kullanımı

Migren atakları için tetikte olmak gerek !

Migren ağrısına çeşitli yiyeceklerin de sebep olabileceği düşüncesi mevcuttur. Çikolata , sosis , salam, kuruyemiş  , alkollü içecekler , portakal , kafeinli içecekler , domates , soğan ,hazır  ve uzun süre bekletilmiş besinlerin  migren ağrısını tetiklediği savunulmaktadır.

Migren ağrılarının tedavi aşamasında  çeşitli ilaçlar ve antidepresan  kullanılsa da bu durum hiçbir zaman kalıcı bir çözüm olarak hastalığı tamamen yok etmemiştir. Kullanılan ilaçlar yaşanan ağrının öncesi ve sonrasında hastayı rahatlatmaya ve ağrısını azaltmasına yardımcı olur.

Migren tedavisi olarak günümüzde akupunktur  ve çeşitli fizyoterapi yöntemleri de kullanılmaktadır. hastalar üzerinde yapılan düzenli seanslar sonrasında tedavide olumlu sonuçlar da gözlenmiştir..

Migren ağrısı yaşayan hastaların sessiz ve ışıksız bir ortamda dinlenmeleri onları en çok rahatlatan unsurların başında gelir .Migren ağrısı yaşayan hastaların kendilerini stresli ortamlardan uzak tutmaları , dinlenmeleri  ve düzenli bir yaşama özen göstermeleri  , günlük yürüyüş yapmaları bu rahatsızlığın en aza indirgenmesinde başlıca yardımcı faktörlerdir.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...