Pazartesi, Ekim 14, 2019

Kolesterole Neler İyi Gelir?

Kolesterole Neler İyi Gelir?

 

Kolesterol, en basit anlatımıyla, vücut hücrelerinde yer alan ve yağa benzeyen, kıvamı yoğun olan bir maddeye verilen addır. Kolesterol, büyük ölçüde karaciğer tarafından üretilirken, bir bölümü de yiyeceklerden alınır. Kolesterol kötü kolesterol ve iyi kolesterol olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanda kötü kolesterol kalp hastalıklarına yol açarken, iyi kolesterol damarlarda birikmeden, karaciğerden organlara dağıtılmaktadır.

 

Kötü kolesterolün yükselmesinin nedenleri arasında ilk sırayı kötü beslenme almaktadır. Özellikle doymuş yağ ve trans yağ tüketimi yüksek olan kişilerin kolesterolünün yükselmesi de kaçınılmazdır. Kırmızı et, salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleri, kızartmalar, cips, yumurta sarısı, hazır gıdalar ve peynir gibi yiyecekler, kolesterol oranı yüksek yiyeceklerdir. Kötü beslenmenin yanında, hareketsiz bir yaşam, ilerleyen yaş, sigara kullanımı, bazı hastalıklar, fazla kilo, yüksek kolesterolü artıran diğer etkenlerdir.

 

Kötü kolesterolün yüksek olması, hayati risklere zemin hazırladığı için, kolesterole neler iyi gelir? Konusunun bilinmesi ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

 

Kötü kolesterolün düşmesi için, alınması gereken en önemli önlem, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Sağlıklı bir beslenme düzeni, kandaki kolesterol oranının düşmesine büyük katkı sağlayacaktır. Kolesterol oranı yüksek olan besin gruplarından uzak durmak, sağlıklı beslenmenin temellerini oluşturduğu gibi, aynı zamanda kolesterolün düşmesine de yardımcı olacaktır. Katı yağlar, tere yağ, krema, iç yağ gibi doymuş yağlar ve margarin, pastane tarzı gıdalar, bisküvi, kraker gibi gıdalarda bulunan trans yağlar yerine, çok daha sağlıklı olan zeytinyağı, ay çiçek yağı gibi, çok daha sağlıklı yağların tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Tam tahıllı gıdaların beslenme programına dahil edilmesi, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi, balık tüketimi, kolesterol düzeyini olumlu olarak etkileyecektir. Kilo almamak, düzenli olarak yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi sporlara yönelmek, kandaki kolesterol oranının düşmesinde etkili olacaktır.

 

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...