Perşembe, Kasım 15, 2018

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik

Çocuk büyüdükçe kâbuslar, gece korkuları ve uyurgezerlik gibi uyku problemleri yaşamaya başlarlar ve bu sorunlar daha da artabilir.

Kâbuslar

Kâbus çocuğunuzu uykusundan eden kötü rüyalardır. Kâbuslar genel olarak hızlı göz hareketleri uykusu ( REM ) sırasında görülür. Çocuğunuz kâbus gördükten sonra ağlayabilir. Ama siz yanında olunca kendini güvende hissederek sakinleşebilir.

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik (1)

Çocuk eğer gerçekle rüyayı ayırt edebilecek kadar büyük değilse ona onun yanında olduğunuzu, onu koruyacağınızı söyleyerek bebeğinizi sakinleştirin. Çocuğunuz eğer bu farkı algılayabiliyorsa ona sadece rüya gördüğünü, gerçek olmadığını hatırlatın. Çocuk kâbuslarda korktuğu için onu sakın küçümsemeyin. Çocuğunuz korktuğundan dolayı uykuya devam edemeyebilir; sizin onu sakinleştirmenize onu güvende hissettirmenize ihtiyacı vardır.

Gece korkuları

Gece korkuları ise kâbuslardan çok daha farklıdır. Çocuğun derin uykularının ilk saatlerinde görülür. Gece korkuları çocuğun yatağında kıvranmasına, ağlamasına neden olabilir. Sizin yanınızda olduğunun farkına bile varmaz hala uyku halindedir. Korkmuş ve kafası karışık olarak uyanır. Genelde ağlayıp zırlamadan uykusuna devam eder; çünkü gerçekten uykudan uyanmamıştır. Ertesi gün bu olanı hatırlayamaz. Çocuğunuzun güvenliğini sağlayarak ona bir müdahalede bulunmadan bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik çocuklarda çok yaygındır. Çocukların %75 inde özellikle erkek çocukları etkiler. Uyurgezerlik sırasında gerçekleşen saçma konuşmalar, altına kaçırma ya da yanlış yatağa gidip yatması gibi davranışlar tuhaf karşılansa bile psikolojik bir rahatsızlık belirtisi değildir.

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik (2)

Çocuğu uyandırmaya gerek yoktur ki bazen uyandırmak imkânsız olabilir. Yapmanız gereken tek şey onu güvenli bir biçimde yatağa geri götürmenizdir. Uyurgezerlik sıkıntılı olmaktan da kaynaklanabilir. Çocuğunuzun uyurgezerlik yaptığı günü analiz edin ve çocuğunuzun uyurgezerliğine neden olabilecek bir sorun olup olmadığını belirleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesi hem kadınların hem de erkeklerin karşı karşıya kaldığı durumlar arasında yer almaktadır. Kadınlarda saç dökülmesi gözlemlendiğinde pek çok kadın çeşitli psikolojik travmalar...

Isı Kullanmadan Kıvırcık Saç Yapmanın yolları

Kıvırcık saçlar pek çok kişinin arzuladığı saç modellerinden biridir. Özellikle estetik bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler makyajın tamamlayıcısı olan kıvırcık saç modeli hoş...

Saç Tebeşiri Nasıl Kullanılır?

Saç tebeşiri son dönemlerde çok sık kullanılan ve saçları istediğimiz renge çevirmeye yarayan boya çeşididir. Pastel boyaya benzeyen saç tebeşirleri kozmetik ürünleri satan her...