Pazar, Eylül 15, 2019

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik

Çocuk büyüdükçe kâbuslar, gece korkuları ve uyurgezerlik gibi uyku problemleri yaşamaya başlarlar ve bu sorunlar daha da artabilir.

Kâbuslar

Kâbus çocuğunuzu uykusundan eden kötü rüyalardır. Kâbuslar genel olarak hızlı göz hareketleri uykusu ( REM ) sırasında görülür. Çocuğunuz kâbus gördükten sonra ağlayabilir. Ama siz yanında olunca kendini güvende hissederek sakinleşebilir.

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik (1)

Çocuk eğer gerçekle rüyayı ayırt edebilecek kadar büyük değilse ona onun yanında olduğunuzu, onu koruyacağınızı söyleyerek bebeğinizi sakinleştirin. Çocuğunuz eğer bu farkı algılayabiliyorsa ona sadece rüya gördüğünü, gerçek olmadığını hatırlatın. Çocuk kâbuslarda korktuğu için onu sakın küçümsemeyin. Çocuğunuz korktuğundan dolayı uykuya devam edemeyebilir; sizin onu sakinleştirmenize onu güvende hissettirmenize ihtiyacı vardır.

Gece korkuları

Gece korkuları ise kâbuslardan çok daha farklıdır. Çocuğun derin uykularının ilk saatlerinde görülür. Gece korkuları çocuğun yatağında kıvranmasına, ağlamasına neden olabilir. Sizin yanınızda olduğunun farkına bile varmaz hala uyku halindedir. Korkmuş ve kafası karışık olarak uyanır. Genelde ağlayıp zırlamadan uykusuna devam eder; çünkü gerçekten uykudan uyanmamıştır. Ertesi gün bu olanı hatırlayamaz. Çocuğunuzun güvenliğini sağlayarak ona bir müdahalede bulunmadan bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik çocuklarda çok yaygındır. Çocukların %75 inde özellikle erkek çocukları etkiler. Uyurgezerlik sırasında gerçekleşen saçma konuşmalar, altına kaçırma ya da yanlış yatağa gidip yatması gibi davranışlar tuhaf karşılansa bile psikolojik bir rahatsızlık belirtisi değildir.

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik (2)

Çocuğu uyandırmaya gerek yoktur ki bazen uyandırmak imkânsız olabilir. Yapmanız gereken tek şey onu güvenli bir biçimde yatağa geri götürmenizdir. Uyurgezerlik sıkıntılı olmaktan da kaynaklanabilir. Çocuğunuzun uyurgezerlik yaptığı günü analiz edin ve çocuğunuzun uyurgezerliğine neden olabilecek bir sorun olup olmadığını belirleyin.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...