Çarşamba, Ağustos 21, 2019

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin her bölgesi gezilecek yerler konusunda oldukça zengin. Bazı bölgeler tarihi, bazı bölgeler turistik açıdan zenginliği ile dikkat çeker iken İzmir, her iki konuda da en zengin şehrimiz olarak dikkat çekiyor, ilgi görüyor. Ege’nin incisi olan İzmir’de pek çok farklı antik kent gezebilir, tarihi yapıları görebilir, doğal güzelliklerde kendinizi kaybedebilirsiniz. İsterseniz detaylı bir şekilde İzmir’de gezilecek yerlere göz atalım.

İzmir Saat Kulesi

Konak meydanı üzerinde yer alan ve Osmanlı Mimarisi yapısı ile dikkat çeken İzmir Saat Kulesi, İzmir geziniz sırasında ilk olarak ziyaret etmeniz gereken merkezi bir yer. Saat Kulesi aynı zamanda İzmir’in önemli ve en çok kullanılan simgelerinden biridir. Her saat ( gece dahil ) kalabalık bir meydan olarak dikkat çeken Saat Kulesi özellikle buluşma yerleri için ideal ve şehrin her tarafından ulaşımı olan bir mekan. 4 çeşmesi olan İzmir Saat Kulesi’nin uzunluğu ise tam olarak 25 metre. İzmir Saat Kulesi’nin tam üzerinde ise Alman hediyesi olan değerli bir saat yer almakta ve koruma altında bulunmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Saat Kulesi’nin ardından yine Konak meydanına yakın bir lokasyonda olan tarihi Kemeraltı çarşısını ziyaret etmelisiniz. İzmir’in gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli 2. Yeridir. İzmir’i ziyaret etmekte olan yerli ve yabancı turistler buradan alışveriş yapmakta ve İzmir’e ait tüm yöresel ürünleri bulabilmektedir. İlk olarak baharatçıların ve demircilerin hizmet verdiği bir bölge olarak hizmet vermekte olan Kemeraltı çarşısı şimdilerde her türden ürün bulabileceğiniz bir çarşı. Tarihi kimliği ile dikkat çekmekte olan Kemeraltı çarşısı trafiğe kapalı ve üstü de kapalı bir mekandır. Aynı zamanda bölgede çok sayıda sinema ve tiyatro gibi etkinlik bölgeleri de yer almaktadır.

Konak Pier

İzmir’de diğer ziyaret etmenizi ve görmenizi önerdiğimiz mekanlardan biri de Konak Pier. Konak meydanına yürüyüş mesafesinde yer almakta Konak Pier alışveriş merkezi olarak hizmet vermektedir. Gustov Eiffel ismindeki bir Fransız tarafından mimari yapısı hazırlanan ve 1875 ile 1890 yılları arasında tam 15 yıl içerisinde tamamlanan yapı şahane görünümü ile ilgi görüyor. İzmir’in vazgeçilmez mekanları arasında yer alan Konak Pier’de alışveriş yapabilir, sinemaya gidebilir veya mağazaları gezerek, restaurant bölümünde bir kahve yudumlayabilirsiniz.

Tarihi Asansör

İzmir’in en önemli turistik bölgelerinden biridir. İzmir’in yerlileri tarafından “ Asansör Çıkmaz Sokağı “ olarak anılmakta olan yapı 1907 yılında daha çok ulaşım olarak kullanmak amacı ile yapılmıştır. Günümüzde ise daha çok eğlence ve dinlence alanı olarak işlev görmekte. Tarihi asansör ile çıkacağınız kulenin üzerinden şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Mekan içerisinde aynı zamanda açık alan kahvehanesi, restoran ve meyhane gibi etkinlik bölümleri de yer almaktadır.

Kadifekale

İzmir gezisinde uğramadan geçmeniz gereken yerlerden biri de 4. Yüzyıl’da inşaa edilmiş olan Kadifekale’dir. 186 metrelik bir tepe içerisinde yapılan bu kale İzmir’in güneyinde yer almaktadır. İzmir’i kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz bir bölge olan Kadifekale’de aynı zamanda Helen, Roma ve Bizans döneminden kalma eserler sergilenmektedir. Kadifekale içerisinde aynı zamanda ilgi çeken Bizans sarnıçlarıda yer almaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

425.000 metre kare alana kurulu olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında yapılmıştır. İzmir’de iken muhakkak ziyaret etmelisiniz. Doğal ismini sonuna kadar hak eden bu parkta herhangi bir tel örgü veya kapalı alan yer almadan hayvanlar doğal park içerisinde yaşamaktadır. 1500 farklı hayvan türü, 250 bitki türü ve 3000 farklı ağaç türü ile Avrupa’daki en büyük, geniş ve gelişmiş doğal yaşam parkları arasında yerini almaktadır.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...