Cumartesi, Eylül 21, 2019

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

 

İshal; bağırsakların bozularak, dışkının normalden daha yumuşak hatta sıvı halde olması ve devamlı olarak tuvalete gitme isteği olarak adlandırılabilir.

 

İshale ne iyi gelir?

 

– İshale iyi gelen yiyecekler;

 

İshal, bağırsak sorunu olduğu için, yediğimiz yiyeceklerle yakından ilgilidir. Bu nedenle, özellikle ishal sırasında tüketeceğimiz yiyeceklere daha çok dikkat etmeliyiz. Çünkü yanlış beslenme yapılırsa ishal geçmek yerine daha da artabilir.

 

Bağırsakların çalışmasını düzenlediğinden, özellikle posalı ve lifli yiyecekler tüketilmelidir. Yoğurdun içinde bulunan bakteriler bağırsakları temizlediği için mutlaka tüketilmelidir. Bunların dışında, pirinç haşlaması, pirinç suyu, ayran, patates çorbası, patates püresi, haşlanmış patates, rendelenmiş elma ya da havuç vb.

 

Muz, ishale karşı en önde gelen yiyeceklerdendir. Hazmı kolay olduğu için bağırsakları yormaz. İçeriği nedeniyle, ishal sırasında kaybedilen mineraller ve potasyumun geri kazanılmasında yardımcıdır ve bağırsakları düzenler. Muz, dışkıyı katılaştırmada o kadar etkilidir ki, kabız olan bebeklere muz verilmemesi önerilir. Pirinç, dışkının katılaşmasını sağlar. Sarımsak, bakterileri yok eder ve ishalin geçmesini sağlar. Bakteri nedenli ishallerde bal kullanılabilir. 1 litre suya 8 kaşık hakiki bal ekleyin ve bolca için, çok iyi gelecektir. Saf kepek de ishalin düşmanlarındandır.

 

-İshale iyi gelen bitki çayları;

 

Siyah çay (Demli): Vücuttaki su kaybını engellemeye yarar.

Papatya çayı: Bağırsakta oluşan tahrişlerin ve bakterilerin yok edilmesini sağlar.

Yeşil çay: Bal ile karıştırılarak sıcak olarak içildiğinde ishale karşı birebirdir.

Zencefil çayı: Vücudun kendini toplamasını sağlar ve ishali azaltır.

 

– İshale iyi gelen içecekler;

 

Bitki çayları dışında bazı içeceklerde ishale karşı iyi gelmektedir. Türk kahvesi, dışkıyı koyulaştırıcı özelliği vardır. Limon suyu da dışkıyı katılaştırıp zararlı mikropları öldürür.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...