Cumartesi, Haziran 15, 2019

Gebelikte Tansiyon Düşmesi

GEBELİKTE TANSİYON DÜŞMESİ

Hamilelik döneminde daha çok bayanlarda hipertansiyon problemlerinin olduğu görülür. Daha az olmakla beraber gebelikte düşük tansiyon yani hipotansiyon sıkıntısı yaşayan hastalarda mevcuttur. Yapılan ölçümlerde sıkça karşılaşılan ; 90/ 60 mm Hg den daha az olan ölçümler hipotansiyonu tanımlamaya yeterli olmaktadır.

Gebelikte yaşanan düşük tansiyonda hastalar; göz kararması, baş dönmeleri, bitkinlik, yorgunluk, halsizleşme ve yüksek oranda keyifsizlik yaşamaktadır. Kimi durumlarda bayılma durumları da açığa çıkabilir.

Gebelikte tansiyon düşmesinde nedenler:

  • Hamileliğin en kötü anları olan yeni dönemde yaşanan bulantı ve kusma süreci gebeleri oldukça zorlamaktadır. Sonrasında beslenememe ve halsizlikler gündeme gelmektedir. Kusma süreci gebeleri zorlarken tansiyonun düşmesine sebep olabilecektir. Aşırı oranda bu şikayeti yaşayan gebelere serum takviyesi yapılarak tansiyon seviyeleri normale döndürülmeye çalışılır.
  • Birden bire ayağa kalkmak gebelikte tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Bunun için ani hareketlerden kaçınmak ve daha dikkatli olmak gerekir.
  • Aşırı yorgunluk ve stres gebelikte tansiyonun düşmesine neden olabilir. Stresli ortamlardan uzak kalmak ve daha iyi şartlarda yaşamaya çalışmak gerekir. Özellikle çalışan anne adayları stresli iş ortamlarında bulunmak zorunda iseler bunun için de önlemler alınarak anne- bebek sağlığı korumaya alınmalıdır.
  • Yaz aylarının en sıcak günlerinde gebeliğin yaşanıyor olması da kimi zaman tansiyon düşmelerine yol açabilir. Ter ile vücuttan çıkacak tuz oranına karşın düzenli olarak su takviyesi yapılmalı ve sıvı gıdalara yönelmek gerekir.

Gebelikte tansiyon düşüklüğüne karşı alınabilecek önlemler;

Yüksek tansiyon kadar önemlidir ve bebeğin beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu durumun önüne geçebilmek için kişiden kaynaklanabilecek risk faktörlerine karşı gebeler eğitilmeli ve önlem alabilmeleri için yol gösterilmelidir. Ayrıca tıbbı açıdan nedene göre tedavi başlatılarak ‘’anne-bebek ‘’ sağlığı korunmalıdır.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...