Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama (Hamilelik Haftası Hesaplaması)

Gebelik birçok anne baba için heyecanlı bir sürecin başlaması anlamına gelmektedir. Gebeliğin başlangıç tarihini tespit etmek ise bebeğin dönem dönem gelişimini doğru bir şekilde takip etmeye yardımcı olduğundan dolayı gebelik hesaplama önemli konulardan biri olmaktadır. Hamilelik sürecinde doktorlardan genellikle bebeğin kaç haftalık olduğu ile ilgili bilgiler alınabilmektedir. Normalde bir ayın 30 günden oluştuğu düşüncesi olduğundan dolayı 4 haftalık olan bir bebeğin 28 günlük olduğu bu nedenle de tam 1 aylık olduğunu söylemek mümkün olmayabilir. Bu nedenle de hamileliklerde aya dönük olarak değil haftaya dönük olarak hesap yapmak daha iyi olacaktır.

Gebelik Haftaları Nasıl Hesaplanır?

Bebeğin dünyaya geleceği zamanı bulmak amacıyla yapılan hesaplamaları kapsayan hamilelik hesaplama, gebeliğin ilk zamanlarından itibaren dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken konulardan biridir. Gebelikte ultrason görüntülerine bakıldığında genellikle bebeklerin kaç aylık ve kaç günlük olduğuna dair bilgiler verilmektedir. Ancak doğru bir gebelik hesaplaması yapabilmek için yumurtanın döllendiği tarihi değil de son adet döneminin ilk gününü baz almak gerekecektir.

Gebelik son adet döneminden 15 gün sonra döllenme ile başlamaktadır. Bu nedenle de gebelik hesaplamalarında çoğu kişi bu 15 gün sonraki döllenme tarihini baz alarak hesaplama yapmaktadır. Yapılan bu hesaplama ise doğru olmamaktadır. Çünkü gebeliğin başlangıcı tıpta yine son adet döneminin ilk günü olarak geçmektedir. Hatta gebelik görülen kişilerde son adet döneminin tarihi istenmektedir.

 

Doğru Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Hamilelik haftası hesaplamak için kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilen çok kolay bir yöntem bulunmaktadır. Buna tıp dilinde ‘’negele yöntemi’’ denilmektedir. Negele yöntemine göre kadınların son adet tarihinin ilk günü baz alınmaktadır. Mesela bir kadının son adet dönemi 22 Aralık 2017 ise bu tarihe ekleme ve çıkarmalar yapılarak gebelik hesaplaması yapılabilmektedir.

22 Aralık tarihine ilk olarak 7 gün eklenir. Bu hesap yapıldığında 29 Aralık 2017 tarihi elde edilmektedir. 12. ay olan Aralık ayından 3 ay geri gidildiğinde 12-3=9 eşitliğine göre doğum tarihi 29 Eylül olacaktır. Adet döneminden bir yıl sonra doğacağı için bebeğin doğum tarihi ise 29 Eylül 2018 olmaktadır.

Hamilelikte Yanlış Hesaplamaya Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Gebelik hesaplamalarında ufak detaylara dikkat edildiğinde pek çok nedene bağlı olarak yanlış hesaplamalar yapıldığı görülebilir. Gebelik hesaplama takvimi çoğu zaman bir ayın 4 haftadan oluştuğu düşüncesi ile oluşturulduğu için yanlış sonuçlar vermektedir.

Gebelik döneminde bütün hesaplamaların aya dönük olarak hesaplanması da yanlış sonuçlar almaya neden olmaktadır. Bu nedenle de gebelik sürecini haftalarla hesaplamak gerekmektedir. Ay hesabı yapıldığında bebeğin doğum tarihi de beklenenden daha önce bir tarih olarak belirlenebilir.

Haftalara yönelik olarak yapılan hesaplamalarda doğum 38- 41 hafta arasında gerçekleşmektedir. Normal bir doğum 9 ay 10 gün olarak bilinmektedir. Bu ise 40 haftaya karşılık gelmektedir. Doğumların hepsi 40. haftada olmamasından yani 9 ay 10 günlük olmamasından dolayı haftalar dikkate alınarak bebeğin doğacağı tarih hesaplanmalıdır.

İnternet üzerinde gebelik hesapla uygulamaları bulunduğundan dolayı bayanlar son adet dönemlerini ya da adet dönemlerinden 15 gün sonrasını yazarak gebelikleri hakkında bilgi alabilmektedir. İnternet üzerinde yapılan hesaplamalarda 9 ay 10 günlük bir hesaplama dikkate alınarak bebeğin doğum tarihi belirlendiğinden dolayı zaman zaman yanlış sonuçlar da alınmaktadır. Bu nedenle de haftalar dikkate alınarak bebeğin 38-39-40-41. haftalarda doğma ihtimali de göz önünde bulundurularak doğum tarihi atamak daha kesin sonuçlar verecektir.