Çarşamba, Ağustos 21, 2019

Gebeliğin 9. Ayı (37 – 40. Haftası)

   Gebeliğin 37. Haftası:

O müthiş güne artık sayılı günler kaldı… Bebek bu dönemlerde bir hayli aktif ve bir an önce dünyaya gelebilmek için sabırsızlanıyor. Sürekli hareket halinde olduğu için annesine oldukça güç anlar yaşatabilir. Nefes almak için alıştırma yapıyor ve parmaklarını emmeye devam ediyor.

Akciğerleri gün geçtikçe gelişiyor. Bu durum doğduktan sonra hayatını yardımsız sürdürebilmesi için oldukça önemli. Bazı bebekler 36 – 37 haftalarda doğmakta ve yaşayabilmek için tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymaktadır. Eğer bebeğin doğum pozisyonunda bir sıkıntı varsa bu haftalarda doktor doğum eyleminin nasıl gerçekleşeceğine dair karar alabilir. Anne karnında ki yolculuğa devam eden bebek bu haftalarda ortalama olarak 2900 gr ağırlığında ve 48 cm uzunluğundadır.

    Gebeliğin 37. Haftasında anne: Bebek ne kadar doğum için hazırlık aşamasındaysa anne bedeninde de doğum için hazırlıklar başlamıştır. Doğum şayet sezaryen ile gerçekleşecek ise bu haftalarda doğum yapabilirsiniz. Ufak ufak sancılara maruz kalıyor ve her an doğum yapacakmış gibi heyecanlanıyor olabilirsiniz.
Gebeliğin 38. Haftası: Artık yolculuğun sonlarına yaklaşan minik yeni doğan bebek görünümünü iyice kazanmış bir haldedir. Kilo artışı ve yağ depolama işlemi son hız devam etmektedir. Artık minik varlık son halini almış ve doğum için sabırsızlanıyor. Dokunma hissi daha bir gelişmiş ve doğduğunda annenin elini kavrayabilecektir. Anne karnındaki bebek bu hafta ortalama olarak 3000 gr ağırlığında ve 49 cm uzunluğundadır.

Gebeliğin 38. Haftasında anne: Artık vücudunuzda doğum eylemi için büyük bir çalışma başladı. Bebeğinizin karnını doyurabilmek için süt üretimi son hızla çalışıyor. Doğal yollarla doğum yapacaksanız bu eylem her an gerçekleşebilir. Bu hafta sık aralıklarla tuvalet ihtiyacı ve sancı yaşayabilirsiniz. Hafif kanamanızda olabilir. Ancak endişelenmeyin kanama bir doğum belirtisidir.
 Gebeliğin 39. Haftası: Doğum gerçekleşene kadar vücudunda yağ üretimi devam eden bebek daha çok gelişecektir. Beyin gelişimi hale büyük hızla devam ediyor ve bu gelişim 3 – 4 yaşına gelene kadar devam edecektir. Derisinde oluşan geçici tüylerden artık kurtulmuş haldedir. Minik artık her ne olursa olsun doğum için hazır… Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 3200 gr ağırlığında ve ak 50 cm. uzunluğundadır.

 Gebeliğin 39. Haftasında anne: Uzun ve zorlu bir süreci tamamlamak üzeresiniz. Son derece tedirgin olabilirsiniz. Korku, endişe gibi duygular birbirine karışmış ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ancak bebeğinizi kucağınıza alır almaz her şeyi geride bırakacak ve hayatınızı ona adayacaksınız. Kanama ve bebeğin hareketlerinde azalmalar görebilirsiniz. Bebeğinizde sizi endişelendirecek bir durum fark ederseniz vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

   Gebeliğin 40 haftası: Evet mucize yolculuğun son günleri beklide son saatlerini yaşıyor minik. Artık her an ailesine merhaba diyebilir. Anne karnındaki hareketleri daha kısıtlanmış ve hareket etmekte zorlanıyor olabilir. Çünkü bir hayli büyüdü ve bulunduğu yere sığmıyor. Artık normal doğum gerçekleşecek ise bebek doğum pozisyonunu almıştır. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 3500 gr ağırlığında ve 51 cm uzunluğundadır.
   

Gebeliğin 40. haftasında anne: Gebeliğinizi nihayet sonlandırmak üzeresiniz ve her an doğum için bekleyiş içindesiniz. Çoğu gebelik 40. Haftada sonlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda gebelik haftası 42 haftaya kadar uzayabilir. Bebeğin ihtiyaç duyabileceği bütün hazırlıklar artık tamamlanmış olmalı. Kasılmalar şiddetini artırmış, hafif kanmalar başlamış ve ishal şikayetleriniz olabilir. Ancak bütün bunlar doğumun bir belirtisidir. Ayrıca daha halsiz ve endişelisiniz. Sürekli uyumak istiyorsunuz.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...