Çarşamba, Ağustos 21, 2019

Gebeliğin 8.Ayı (29 ve 32.Haftası)

GEBELİĞİN 8. AYI(29 ve 32.HAFTASI)

Gebeliğin 29. Haftası: Bebek hızla kilo almaya devam ederken anne adayının varis damarları oldukça dikkat çekiyor.  Anne karnında yolculuğunu tamamlamaya çalışan bebeğin kas ve akciğer gelişimi hızla devam etmektedir. Bebek gelişmeye devam ettikçe ihtiyaçlarını giderebilmesi için anne adayının daha çok beslenmesi gerekmektedir. Annenin bol miktarda taze sebze ve meyve tüketmesi hem bebek hem de kendi açısından oldukça yararlı olacaktır. Anne karnındaki bebeğin bu hafta ortalama boy uzunluğu 42cm ağırlığı ise 1kilo 400 gr. kadardır.

Gebeliğin 29. Haftasında anne: Estetik olarak sizi rahatsız eden ancak acı vermeyen varis damarları ile başınız dertte. Bazı anne adaylarında varis damarları hafif boyutlarda seyretse de bazılarında oldukça şiddetli olabilir. Varis damarlarına karşı savaş açmak için kilo alışlarına özen göstermek gerekmektedir. Ayrıca ağır işlerden de kaçınmakta yarar vardır.

Gebeliğin 30. Haftası: Bebek gelişim gösterdikçe etrafını saran amniyotik sıvı azalmaktadır. Her gün biraz daha büyüyen karnınız bebeğinizin nasıl büyüdüğünün göstergesidir. Bebek bu haftalarda doğum anındaki yapısını tamamen almıştır. Görme kabiliyeti gün geçtikçe daha da gelişiyor. Anne karnındaki bebek bu hafta ortalama olarak 43 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1kg 650 gr kadardır.

Gebeliğin 30. Haftasında anne: Bu haftalarda uyku ile başınız dertte ve bu nedenle kendinizi çok yorgun hissediyor olabilirsiniz. Geçen haftalara oranla da daha ağırlaştınız. Denge problemleri de başlamış olabilir.

Gebeliğiniz neredeyse tamamlanmak üzere ve siz daha bir duygusal oldunuz. Depresyon gibi bir problem yaşamak istemiyorsanız uzman bir kişiden yardım almalısınız. Baş dönmesi, kabızlık, çatlaklar, diş eti problemleri ve yorgunluk oldukça canınızı sıkabilir.

Gebeliğin 31. Haftası: Bebek ışığa alışmak için çabalıyor. Uyuduğu zamanlarda sakin, uyanık olduğunda oldukça aktif bir durumda olacaktır. Anne bebeğinin uyuyup uyanık olduğunun farkına rahatlıkla varabilir. Bebek dış dünyaya ayak uydurmak için sürekli bir çaba içerisindedir. Artık vücudunu da kontrollü bir şekilde kullanmaktadır. Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile 44 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1 kilo 750 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 31. Haftasında anne: Baş ağrısı, varis damarları, idrar sıkıntıları ve kabızlık sizi oldukça olumsuz etkiliyor. Özellikle bir türlü geçmek bilmeyen baş ağrısı hayatınızı derinden etkiliyor olabilir. Aynı zamanda sırt ağrıları da çekilmez boyutlara ulaşmış olmalı. Yatarken ikinci bir yastığı bacak aranıza yerleştirirseniz biraz olsun bu sorunu giderebilirsiniz. Alt karın bölgenizde oluşabilecek ağrı da sizi huzursuz edebilir. Bu nedenle bu haftalarda kendinize çok dikkat etmelisiniz.

Gebeliğin 32. Haftası: Yağ depolama işlemi devam ettikçe bebek daha hızlı kilo almaktadır. Doğum anındaki haline daha yakın bir durumda. Bebeğin daha iyi gelişimini tamamlayabilmesi için annenin yediği besinlere ihtiyacı var. Bu nedenle anne adayı bebeğini düşünerek daha iyi bir şekilde beslenmelidir. Anne karnındaki bebeğin bu hafta boy uzunluğu yaklaşık olarak 45 cm, ağırlığı ise ortalama 1 kilo 850 gr kadardır.

Gebeliğin 32. Haftasında anne: Gebeliği artık tamamlamak üzeresiniz. Bu nedenle bazen aşırı olmayacak şekilde kasılmalar yaşayabilirisiniz. Gün içinde ağır aktivitelerde bulunmuşsanız bu kasılmaları daha çok hissedebilirsiniz. Ağırlığınız iyice arttı ve sırt ağrılarınız daha yoğun. Bağırsaklarınız iyice tembelleşmiş olabilir ve bu nedenle kabızlık sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bol lifli gıdalar ile beslenerek bu sorunu hafifletebilirsiniz. Ayrıca kabızlık için yürüyüş yapmakta oldukça yararlı olacaktır. Karnınız daha gergin olmalı. Gerginlik kaşıntılara sebep olabilir. Kaşıntıyı ve gerginliği önlemek için nemlendiricilerden yardım alabilirsiniz.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...