Çarşamba, Ağustos 21, 2019

GEBELİĞİN 7. AYI(25 – 28. HAFTASI)

GEBELİĞİN 7. AYI(25 – 28. HAFTASI)

Gebeliğin 25. Haftası: Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin buruşuk olan cildi artık pürüzsüz bir görünüm kazanmaya başladı. Artık yeni doğmuş bir bebeğin görüntüsüne sahip bir halde. Akciğerlerinde yer alan hava kesecikleri bebeğin nefes alabilmesi için son hız hazırlıklara devam ediyor. Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 35 cm uzunluğunda ve 700 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 25. Haftasında anne: Belki hemoroit probleminiz başlamış olabilir. Hemoroit gebelikte olağan bir durumdur. Ancak sizin için son derece sıkıntılı olabilir. Hemoroit sorunu ile mücadele edebilmek için beslenmenize özen göstermelisiniz. Kabızlık problemi yaratacak gıdalardan uzak durmalısınız.

Vücudunuzda kıl oranı artmış olabilir. Ancak bu vücudunuzdaki kılların çoğalması ile alakalı bir durum değildir. Sadece vücudunuzda bulunan kıllar artık daha uzun. Ancak doğumdan sonra tekrar eski haline dönecektir. Bu haftaya kadar ortalama 7 – 8 kilo kadar almış olmalısınız.

Gebeliğin 26. Haftası: Anne karnında gelişen bebeğin bu haftalarda ter bezleri gelişmeye devam ediyor. Ayrıca annesinin sesini ayırt edecek kadar işitebiliyor. 26. Haftayla beraber minik yavrunun gözleri artık açılacak. Bebeğin beyni de gelişmiş durumdadır. Ancak büyük bir hızla gelişimine devam edecektir.  Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 38 cm. uzunluğunda ve 800 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 26. Haftasında anne: Uyku sizin için çok değerli ise artık uykusuz günlere hoş geldin diyebilirsiniz. Bebeğin sürekli pozisyon değiştirmesi ve aktif bir şekilde hareket etmesi sizin uyumanıza engel olabilir. Bu haftalar beslenmeniz için oldukça önemli haftalar. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Kabızlık sorunu mu yaşıyorsunuz? Bu sorunu engellemek için posalı yani lifli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Gebeliğin 27. Haftası: Bu hafta anne karnındaki bebekte mucize gelişimler oluyor. Annenin sesini tanıyor ve sesine tepki veriyordur. Bebek bu haftasını genellikle uykuda ve parmağını emerek geçirecektir. Akciğer yapısı artık nasıl olması gerekiyorsa o yapıdadır. Bebek artık gözlerini açıp kapatabiliyor. Fakat bu işlemi tamamen kontrolsüz bir şekilde yapıyordur. Anne karnındaki bebeğin bu hafta ortalama boy uzunluğu 40 cm ağırlığı ise yaklaşık 900 gr. kadardır.

Gebeliğin 27. Haftasında anne: Bu haftalarda rahminiz iyice büyüdü ve Büyüdükçe daha çok sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum nefes alış verişlerinizde problemlere yol açabilir. Doğum belirtileri yavaş yavaş kendini gösterebilir. Kasılmalar, sık aralıklarla tuvalet ihtiyacı yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 28. Haftası anne: Anne Karnındaki bebek doğum pozisyonunu almaya başladı. Hala yağ üretimi devam ediyor ve kilo almasını sağlıyor. Beyni son hız gelişiyor, göz kırpabiliyor ve görebiliyor.

Anne karnında yolculuğun sonuna doğru yaklaşan bebek bu hafta yaklaşık olarak 41 cm uzunluğunda ve 1 kg ağırlığındadır.

Gebeliğin 28. Haftasında anne: Gebeliğin üçüncü aylık döneminin içindesiniz. Bebek karnınızda rahat hareket edebilmek için uygun pozisyon arayışında. Bebeğin pozisyon arayışı sizi oldukça etkileyebilir ve bazı ağrılara maruz kalabilirsiniz. Bu ve devamındaki haftalarda doktor kontrollerinizi artırmalısınız. Bu haftalarda bazı riskler için önlem almak adına doktorunuz ekstra testler isteyebilir.  Normal kilo aralığında gebe kalmışsanız bu haftaya kadar ortalama olarak 8 – 10 kilo kadar almış olmalısınız.

Bebeğinize hoş geldin diyebilmek için çok az bir zaman kaldı. Fakat bu son dönemlerde oldukça fazla ağrı ve sıkıntılara maruz kalabilirsiniz. Vücudunuz ağırlaştıkça enerjiniz de azaldı. Daha yorgun ve daha halsiz olabilirsiniz. Yorgunluğu giderebilmek için fırsat buldukça dinlenmelisiniz. Bu haftalarda sırt ağrıları ile de başınız dertte olabilir.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...