Pazartesi, Ekim 14, 2019

GEBELİĞİN 6. AYI(21 – 24. HAFTASI)

GEBELİĞİN 6. AYI(21 – 24. HAFTASI)

Gebeliğin 21. Haftası: Bebek mucize yolculuğuna hızla devam etmektedir. Tat alabilmekte ve amniyotik sıvının tadına bakabilmektedir. Anne nasıl ve ne ile besleniyorsa bebekte aynı besinlerin tadına varabilmekte ve annesinden aldığı besinlerle beslenmektedir. Bebeğin cinsiyeti eğer kız ise vajina oluşumu başlamıştır. Bebeğin sergilemiş olduğu hareketler artmış ve anne artık daha kolay hisseder olmuştur. Amniyotik sıvıdan içmesi ile bağırsakları daha rahatlamış ve gün geçtikçe olgunlaşmaya başlamıştır. Bebeğin sindirim sistemi tam anlamı ile oluşmamıştır. Artık tırnakları da büyümeye başlamıştır. Ancak tırnakları henüz sert olmadığı için bebeğe bir zarar vermemektedir. Bu hafta itibari ile anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 27 cm. uzunluğunda ve 350 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 21. Haftasında anne:  Karın bölgesi büyüdükçe çatlaklar da artış göstermiş olabilir. Ancak daha hareketlerinizde fark edilecek bir kısıtlama yaşamıyor olmalısınız. Artık hamile kıyafeti giyebilirsiniz. Tercih ettiğiniz kıyafetler sizi rahat ettirecek tarzda olmalıdır. Bu haftaya kadar yaklaşık olarak 5 – 6 kg. kadar almış olmalısınız. Ancak kilo oranları her gebe kadın için farklılık gösterebilir. Cilt lekeleri ile başınız dertte olabilir. Ancak endişelenmeyin bu durum gebeliğe has bir durumdur ve doğumdan sonra normale dönecektir.

Gebeliğin 22. Haftası: Bebek artık yağ depolama işlemini gerçekleştirdiği için cilt yapısı değişmiş ve yağ ile kaplanmaya başlamıştır. Depolanan yağ bebeğin doğumdan sonra vücut ısısını ayarlayacaktır. Saçları ve kaşları artık oluşmaya başlamıştır. Aydınlığı ve karanlığı ayırt edebiliyor haldedir. Minicik bir burnu bile vardır artık. Ancak burun köprüsü henüz oluşmadığı için tam burun demek doğru değildir. Adeta bir düğme görünümündedir. Bu hafta itibari ile anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 28 cm. uzunluğunda ve 450 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 22. Haftasında anne: Rahminiz göbek deliğine iyice yaklaşmış durumda. Aykırı bir değişim olmasa da her hafta farklı huzursuzluklar yaşayacaksınız. Mide yanması gibi bir sıkıntınız varsa yediğiniz-içtiğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Bol su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Gebeliğin 23. Haftası: Bebek yağ depolamaya son hızla devam etmektedir. Vücudunda bulunan boşluklar yağlar ile kapanmaya başladı. Bebek bu haftalarda ve gelecek haftalarda daha hızlı kilo almaya devam edecek. Bebeğin şeffaf cildi değişecek ve bu durum doğuma kadar devam edecektir. Seslere artık daha duyarlı bir hal aldı. Yüksek sesleri işitebilecek durumdadır. Anne karnındaki bebeğin bu hafta ortalama boy uzunluğu 30 cm. ağırlığı ise 500 gr. kadardır.

Gebeliğin 23. Haftasında anne: Gebelik hormonları nedeni ile kaşıntı hissi artacaktır. Ayrıca bir unutkanlık durumu söz konusu olabilir. Ellerde uyuşmalar ve diş etlerinde kanamalar görülebilir. Bu haftalarda ağız bakımına çok özen göstermelisiniz.

Gebeliğin 24. Haftası: Bebeğin kulakları artık daha keskin ve ailesi ile sohbete katılabilir. Bebeğin henüz pigmentleri olmadığı için ten rengi belli değildir. Kirpikleri, kaşları ve saçları artık oluşmuştur. Bebek her hafta kilo almaya hızla devam edecek ve yağ depolama işlemi artış gösterecektir. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 32. Cm uzunluğunda ve yaklaşık 600 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 24. Haftasında anne: Artık göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir. Bu durum gebelikte olağan bir durumdur. Doğumdan sonra göbeğiniz eski halini alacaktır. Bu döneme kadar ortalama olarak 6 – 7 kilo kadar almış olmalısınız. Bu haftalarda görme bozuklukları, sırt ağrıları, alt karın ağrısı, ayaklarda şişme gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayaklarınızda şişkinlik hissini azaltmak için rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...