Pazartesi, Ekim 14, 2019

Gebeliğin 5. Ayı (17 -20. Haftası)

GEBELİĞİN 5. AYI (17 -20. HAFTASI)

Gebeliğin 17. Haftası: Anne karnındaki bebeğin beyni kalbini yönetmeye başladı. Kalp atışları daha ritmik bir hal aldı. Cinsiyet belirlemek için bu haftayı tercih edebilirsiniz. Artık bebeğin kız mı yoksa erke mi olduğu bu hafta belli olabilir. Bebek bu hafta itibari ile bariz şekilde hareketlenmiş ve kas yapısı hızla gelişmeye devam ediyordur. Parmağını emme, bacak kıpırdatma ve ses algılama işlevlerini artık beceriyor. Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile yaklaşık 12 cm. uzunluğunda ve 140 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 17. Haftasında anne: Artık gebeliğiniz dışarıdan da belli oluyordur. Bu döneme kadar bir miktar kilo artışınız olmuştur. Bebek büyüdükçe rahminizde büyüyor ve bebeğin hareketlerini daha kolay hissediyor olmalısınız. Ama hissedemiyorsanız panik yapmayın 18. Hafta muhtemel hissedeceksiniz.

Kilo alıyorsunuz ve çatlaklarınız oluşmaya başladı. Ağır bir şekilde kilo alırsanız çatlak problemi ile daha az karşılaşabilirsiniz. Artık mide yanması ve hazımsızlık problemi de oluşmuş olabilir. Bu nedenle aşırı yemek yememeye özen göstermelisiniz. Öğünlerinizi sık tutarak azar azar yemelisiniz.

Gebeliğin 18. Haftası: Anne karnındaki bebek kol ve bacaklarını esnetmeye başladı. 18. Hafta ultrason muayenesi ile kalbinde oluşabilecek bir sıkıntı teşhis edilebilir. Cinsiyeti de öğrenilmiş olabilir. Ancak bazı gebeliklerde bebeklerin duruş pozisyonu nedeni ile cinsiyet belirlenemeyebilir.

Bütün organları gelişmeye hızla devam etmektedir. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 14 cm uzunluğunda ve ortalama 200 gr. ağırlığınadır.

Gebeliğin 18. Haftasında anne: Ultrason muayeneleri için uygun dönemdesiniz. Bebeğin gelişimi ve cinsiyet tayini için ultrasona girebilir ve her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu haftalar bol bol su tüketmelisiniz. Özellikle yaz mevsiminde gebelik yaşıyorsanız su tüketimine daha çok özen göstermelisiniz. Sık sık idrar isteği, kramp ziyaretleri, diş ağrıları ile başınız dertte olabilir. Çatlaklarda da artış olabilir ve bu durum canınızı sıkabilir. Bu çatlakları biraz olsun hafifletmek için nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Gebeliğin 19. Haftası: Bebeğin bu haftalarda cildi eskisinden daha yumuşak ve esnektir. Amniyotik sıvının içinde gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin, tat, işitme, görme ve dokunma hisleri daha gelişmiştir. Bebeğin artık bir parmak izi bile vardır. Hızla yağ depolamaya ve gelişimine devam etmektedir. Doğum gerçekleşene kadar büyük hızla gelişmeye devam edecek bebeğin bu hafta ortalama boy uzunluğu 15 cm kadar ağırlığı ise 240 gr. civarındadır.

Gebeliğin 19. Haftasında anne: Vücudunuzda şişmeler baş göstermiş ve kendinizi yorgun hissediyor olmalısınız. Ayrıca kramplar ile de başınız dertte. Bu haftaya kadar ortalama olarak 4 – 5 kilo kadar almış olmalısınız. Rahminiz oldukça büyüdü ve doğuma kadar büyümeye devam edecek. Alt karın bölgenizde ağrılar hissedebilirsiniz. Ağrının şiddeti sizi çok rahatsız ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Baş dönmesi ve burun tıkanıklığı şikayetleri de yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca bacaklara giren kramplar nedeni ile sıkıntılı olabilirsiniz. Bu kramplarla baş edebilmek adına bacaklarınıza masaj uygulayabilirsiniz.

Gebeliğin 20. Haftası: Artık bebek nefes almak ve yutkunabilmek için çalışmalara başladı. Kafası artık vücuduna göre daha orantılı bir hal aldı. Bu haftalarda ultrason muayene ile bebeğin kafa ölçüsü rahatlıkla ölçülebilir. Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile ortalama 17 cm. uzunluğunda ve 300 gr. ağırlığındadır.

  1. hafta gebelikte anne: Gebeliğinizin tam yarısındasınız. Artık daha hızlı kilo almaya başlayabilirsiniz. Haftada yarım kilo kadar alabilirsiniz. Demir gereksinimi için doktorunuzun tavsiye ettiği demir haplarını almayı ihmal etmemelisiniz. Yalancı doğum sancılarınız, karında aşırı kaşıntı hissi sizi son derece rahatsız edebilir.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...