Cumartesi, Eylül 21, 2019

GEBELİĞİN 4. AYI (13 – 16. HAFTASI)

GEBELİĞİN 4. AYI (13 – 16. HAFTASI)

Gebeliğin 13. Haftası: Artık anne karnında gelişmeye hızla devam eden miniğin kol ve bacaklarında kemikler oluşmaya başlamıştır. Bağırsakları artık göbek kordonundan ayrılmış karnında oluşum gösteriyordur. Miniğe ait olan ses telleri de oluşum aşamasındadır.

Başparmağını minik varlık ağzına götürebilir ve kontrolsüz hareketler yapmaya başlayabilir. Cildi henüz son derece şeffaf bir yapıda ve gelişmekte olan bedeninde henüz hiç yağ yoktur. Anne karnında gelişmeye devam eden bebeğin bu hafta uzunluğu 7 cm. ağırlığı ise 28 gr. civarındadır.

Gebeliğin 13. Haftasında anne: ilk üç aylık dönemi atlatmış bulunuyorsunuz. Gelecekteki haftalar gebelikte en çok rahat edeceğiniz haftalardır. Gebeliğin 2. Üç aylık dönemi 9 aylık sürecin en rahat geçirileceği dönemdir. İştah patlaması yaşayabilirsiniz ve düşük yapma ihtimaliniz artık daha az. Bu dönemi bir dinlenme dönemi kabul ederek keyfinize bakmalısınız.

Gebeliğin 14. Haftası: Anne karnındaki bebek plasentadan gıdalarını alıp keyifle gelişmeye devam ediyor. Bebeğin bütün ihtiyaçları anne tarafından karşılanmaktadır. Artık kaşları belirginleşmeye başlamıştır. Gelecek haftalarda yüz hatları da iyice belirginleşecektir. Böbrekler idrar üretimine başlamıştır. Bu haftada ultrason ile fotoğrafı çekilirse büyük ihtimalle parmağını emdiği görülecektir. Anne karnındaki bebeğin 14. Hafta itibari ile uzunluğu yaklaşık 9 cm. ağırlığı ise 40 gr. civarındadır.

Gebeliğin 14. Haftasında anne: Artık bulantılarınızdan kurtulmuş ve daha keyifli olmalısınız. Gebelik hormonları nedeni ile eskisinden daha duygusal ve kırılgan olabilirsiniz. Yorgunluk hissiniz daha azaldı. Artık eskisinden daha enerjiksiniz. Göğüsleriniz büyümeye devam ediyor ancak eski hassasiyetini kaybetti. Bu dönemde görülebilecek sıkıntılardan bir tanesi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı sizi rahatsız edecek boyutlarda ise yattığınız odayı havalandırmak iyi fikir olabilir.

Gebeliğin 15. Haftası: Bu hafta bebek dünyaya ayak uydurmak adına nefes hareketlerine başlayacaktır. Artık ayak ve el parmaklarını hareket ettirecek kadar becerikli. Gözleri ve kulakları artık tam yerine konumlanmaya başladı.

Ciğerleri gelişiyor ve gelişmeye devam edecek. Artık gözkapakları kapalı olsa da ışığa karşı bir hassasiyet içindedir. Bu hafta bebeğin cinsiyeti bir sorun yoksa tespit edilebilir. Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile yaklaşık 10 cm uzunluğunda ve 70 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 15. Haftası anne: Artık gebeliğiniz fiziksel olarak daha belirgin bir hal almış olmalı. Eğer bebek ve sizinle alakalı bir problem yoksa bu dönem oldukça rahat ve konforlu geçecektir.

Bu haftaya kadar ortalama olarak 2,5 – 3 kilo kadar almış olmalısınız. Bu haftalar burun kanaması ve tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. Bu durum gebelik hormonu ile alakalı gelişen bir sorundur. Bacaklarda kramp, uyku problemleri ve kaşıntıları saymazsak oldukça rahat bir dönemdesiniz.

Gebeliğin 16. Haftası: Artık miniğin duyma kabiliyeti gelişmiş ve dışarıdan gelen yüksek sesleri algılamaktadır. Yüzünü buruşturup gözlerini kısabiliyordur. Artık aşırı ışıktan etkilenecek kadar büyümüştür.

Artık anne karnındaki bebek daha dik bir pozisyonda durabilmektedir. Anne karnında gelişmeye devam eden bebek bu hafta 11 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 100 gr. ağırlığındadır.

Gebeliğin 16. Haftasında anne: Oldukça sakin olmalısınız. Çünkü en sakin dönemlerinizi yaşıyorsunuz. Bazı anne adayları bedenindeki bebeğin hareketlerini hissetmeye başlamıştır bile. Ancak bazı anne adayları için durum aynı olmayabilir. Hala hareketlenme hissetmiyorsanız telâşe kapılmayın ve birkaç hafta bekleyin. Tırnaklarınız ve saçlarınız eskisinden daha çabuk uzayabilir. Ayrıca saçlarınız daha dolgun ve canlı. Vajinal akıntıda artış yaşayabilirsiniz.

Artık düşük ihtimali de yok denecek kadar azdır. Tehlikeli olan dönemi geride bıraktınız.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...