Pazar, Eylül 22, 2019

Gebeliğin 2. Ayı(5 – 8. Haftası)

GEBELİĞİN 2. AYI(5 – 8. HAFTASI)

Gebeliğin 5. haftası: Henüz bebek diye adlandırılacak bir şey söz konusu değildir. Sadece boş bir kese vardır. Bebek henüz embriyo aşamasındadır. Ancak içeride büyük bir inşa başlamıştır. Artık gelecek haftalarda bebekte çok büyük değişimler olacaktır ve bebek hızla büyüyecektir.

Gebeliğin 5. haftası ve anne: Adet gününüz gecikti ve gebe miyim değil miyim diye merak içindesiniz. Hala hamilelik testi yaptırmadınız mı? Merakınızı giderebilmek için hemen bir test yaptırmalısınız. Bu haftada genel olarak gebelik belirtisi aniden başlayan ve anlık baş ağrılarıdır. Ancak yine her gebede olmayacağı gibi mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 6. Haftası: 6. Haftada karından yapılan ultrason muayenesi ile bebek henüz görülecek pozisyonda değildir. Ancak vajinal ultrason ile bebeği görebilirsiniz. 6. Haftada bebeğin neredeyse bütün organlarının yeri belirlenmiştir. Bebek henüz hilal şeklindedir. Baş bölgesi bedeninin en büyük parçasıdır. Kalbi çalışmaya başlamıştır. Fakat henüz kan dolaşımı gerçekleşmemektedir. Çünkü hala damar sistemi oluşmamıştır. Ancak gelecek haftalarda kan dolaşımı gerçekleşecektir. Kalp bütün vücuda kan pompalamak için hazır olacaktır. Bebek bu hafta itibari ile ortalama olarak 4 – 5 mm ve yaklaşık olarak 3 gr kadardır.

Gebeliğin 6. Haftası ve anne: Artık bedeninizde size ait bir parça taşıdığınızdan iyice emin oldunuz. Gebelik oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir. 9 ay boyunca oldukça fazla sıkıntılar yaşayacak ve bazen bu sıkıntılar çekilmez bir hal alacaktır. Bu hafta itibari ile gebelik hormonları nedeniyle oldukça duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Ancak endişe etmeyin. Gebelikte gayet normal bir durumdur.

Bebeğin sağlığı açısından gebeliğin bu başlangıç dönemleri oldukça önemli ve hassastır. Bu dönemde bebeğe zarar verebilecek olaylardan kaçınılmalıdır.

Gebeliğin 7. Haftası: Anne karnında yolculuk yapan bebeğin kafası vücuduna oranla daha büyüktür. Neredeyse bir fasulye tanesi kadardır. Yüz bölgesinde bulunan hatlar belirginleşmeye başlamıştır. Kulak ve göz yapısı da oluşmaktadır. Kol, bacak, ağız ve dil yavaş yavaş olgunlaşmaktadır. Beyin gelişmeye başlamıştır. Akciğerleri yani yaşamını sürdürmesi için gerekli organ gelişmeye hızla devam etmektedir. Mide oluşmuştur. Artık bebek bütünüyle amniyon kesesine konumlanmıştır. Bebek bu hafta ortalama 1,5 gr. ağırlığında ve 13 milimetre uzunluğundadır.

Gebeliğin 7. Haftası ve anne: Artık göğüs uçlarınız daha belirgin ve oldukça hassas. Göğüs ucunda sivilceyi anımsatan minik kabarıklıklar oluşmuş olabilir. Gebelik hormonları nedeniyle tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Tansiyona bağlı gelişen baş dönmesi kaçınılmazdır. Mide bulantısı ve kusma ile de tanışmış olmalısınız. Bu tür sıkıntılar özellikle sabah ilk uyandığınızda sizi rahatsız edebilir. Ancak gebeliği her kadın farklı yaşayabilir. Her gebe kadın aynı belirtilere maruz kalmayabilir. Annenin ve bebeğin aldığı kilo her gebelik için değişim gösterebilir.

Gebeliğin 8. Haftası: 8. Hafta itibari ile bebekte ufak kıpırdanmalar başlayabilir. Ancak bu durumu annenin hissetmesi henüz mümkün değildir. Bebeğin kas yapısı henüz gelişmedi. Artık bebeğin ağız içinde bulunan damakları oluşmuştur. Damak yapısı çok şeffaf olduğu gibi son derece de hassastır. Bu haftada bebekte gerçekleşen bir diğer gelişme ise akciğerlerinin oluşmasıdır. Anne karnında gelişmeye devam eden bebek bu hafta yaklaşık 2 gr. ağırlığında ve 15 mm kadardır.

Gebeliğin 8. Haftası ve anne: Artık şikâyet ve yakınmalar tavan yapmıştır. Mideniz çok bulanıyor ve kusma ile sonlanıyordur. Bu durum sizin için çekilmezdir. Kokulara karşı aşırı bir hassasiyet başladı. Ancak bütün bu belirtiler gebelikten gebeliğe değişebilir. Belki bütün bu sıkıntılardan dolayı keşke hamile olmasaydım bile demişsinizdir. Bu haftalarda psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz. Duygusal ve her şeyden alınır bir haldesiniz. Ancak bütün bu sıkıntıların geçici olduğunu unutmamalısınız…

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...