Pazar, Eylül 15, 2019

GEBELİĞİN 1. AYI(1 – 4. HAFTASI)

GEBELİĞİN 1. AYI(1 – 4. HAFTASI)

Artık yeni bir hayatın başlangıcı

Gebeliğin 1. Ayı: anne karnındaki varlığa bebek adını verebilmek için henüz çok erken bir dönem. Anne ve babanın beraberliği dolayısıyla gebeliğin sağlanabilmesi için kaliteli yumurta hücresi, sorunsuz yollar ve kaliteli bir sperme gerek duyulur. Tüm bu şartlar varsa eğer döllenme oluşabilir. Aslında bu hafta bebek diyebilmek için oldukça erken bir dönem olmasına rağmen yaklaşık 9 ay sonra bir bebek dünyaya gelerek anne ve babasına mutluluk yaşatacaktır.

Gebeliğin 1. Haftasında anne: anne henüz gebe kaldığının farkında olmayabilir. Gebe kaldığı adet kanamasının gecikmesi ile belirti verebilir. Gebe kaldığını anlayabilmek için adet kanaması 3 – 4 gün geçtikten sonra gebelik testi yapılmalıdır. Eğer gebelik testi pozitif çıkmış ise anne bedeninde taşıdığı bebek için yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapmalıdır. Özellikle beslenme programını yeniden gözden geçirmelidir.

Gebeliğin 2. Haftası: bu haftada bebek henüz kendini gösterecek ve kanıtlayacak olgunluğa ulaşmamıştır. Hala anne adayı gebe kaldığını bilmiyor olabilir. Bebeğin varlığından emin olmak için bazı testler yapılmalıdır.

Gebeliğin 2. Haftası anne: döllenme gerçekleşmiştir. Artık bebeğin tutunabilmesi için sağlıklı bir bedene ihtiyacı vardır. Annenin gebelik için hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olması önemli bir ayrıntıdır. Bu dönemlerde gebelikten şüpheleniliyorsa ancak gebelik henüz kesinlik kazanmamışsa bile ilaç kullanımına dikkat edilmelidir.

Gebeliğin 3. Haftası: bebek bu haftalarda bir kurbağa yavrusunu anımsatmaktadır. Ancak her geçen gün bebek görünümü kazanacaktır.

Gebeliğin 3. Haftasında anne: bazı gebelerde bu dönemlerde gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Göğüslerde hassasiyet, çok hafif derecede kanamalar görülebilir. Rahme doğru yolculuk yapan bebek yerini bulana kadar annesini hafif kanamalara maruz bırakabilir. Ancak kaygılanmaya gerek yoktur. Bu tür kanmalar gebeliğin başlangıcında olağan olarak kabul edilir.

Gebelik artık tam olarak başlamıştır. Vücut ısısı artabilir, kokuya karşı aşırı hassasiyet başlayabilir. Mesela daha önce çok hoşunuza giden bir parfüm kokusundan iğrenebilirsiniz.

Gebeliğin 4. Haftası: 4. Haftaya kadar gelmiş olan bir bebek yaklaşık olarak 1 mm kadardır. 4. Haftada bebek için su kesesi oluşmaya başlayacak ve bu durum ona konforlu bir ortam hazırlayacaktır. Artık amniyotik sıvı da oluşmuştur. Amniyotik sıvı ile bebek ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Gebeliğin 4. Haftasında anne: adet döneminiz gecikti belki hala bir gebelik testi yaptırmadınız. Hala gebe olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak adet kanamalarınız daha evvelden düzenli seyrediyorsa gebelik şüpheniz oluşmuştur ya da gebe kaldığınızdan eminsiniz.

Bu hafta çok şiddetli olmasa da hafif kramplar ile karşı karşıya kalabilirisiniz. Bu kramplar aynı adet döneminde ortaya çıkan karın kramplarına benzer niteliktedir. Ancak kramplar çekilmez bir hal almış ve beraberinde yüksek ateşte görülüyor ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

Vajinal akıntı yaşayabilirsiniz. Akıntı rengi kahverengi ya da pembe tonlarında görülebilir. Bu akıntılar emplantasyon nedeni ile ortaya çıkmaktadır.  Ayrıca göğüslerde gerginlik gebeliğin kaçınılmaz belirtileri arasındadır. Bu belirti sizde de başlamış olabilir. Eğer kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyorsanız bu belirtiyi hemen fark edeceksiniz. Göğüslerde dolgunluk hissi, göğüs ucunda renk değişimi ve göğse temas ile aşırı ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca mide bulantılarınız ve kusmalar da başlamış olabilir. Fakat başlamasa da sorun değil çünkü bütün bunlar için henüz çok erken bir dönem. Çoğu gebe kadınlarda bu dönemlerde bu tür belirtiler henüz başlamamaktadır. Bulantılar daha çok sabah uyanınca sizi rahatsız edecek boyutlarda olacaktır. Ancak henüz bulantı ve kusma şikâyetiniz yoksa çok şanslı olduğunuzun farkına varmalı ve bu dönemin tadını çıkarmalısınız…

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...