Pazar, Eylül 22, 2019

Çocuklarda Uyku Düzeni

UYKU

Bebeğiniz için düzenlediğiniz uyku planlaması bebeğinizin ileriki yaşlarında uyku sıkıntısı çekmesini engeller.

2-3 YAŞ

2-3 yaşındaki çocuklar günde 9-13 saat uyuması gerekir. Çoğu çocuk bu dönemde günün ortalarında uzun bir uyku çekebilir; ama bazı çocuklar gündüz uyumaya gereksinim duymazlar. Bazıları ise gün içinde bir kaç kez kestirebilirler.

Bu büyüme döneminde çocuğunuz bağımsız olabilmek için uğraşırlar; ama ebeveynlerinden de ayrılma korkuları vardır içlerinde. Bu 2 durum hem ebeveynler hem de çocuk için uyku problemlerine neden olabilir. Çocuk ebeveyn in onu yatağına yatırması için ağlayabilir ya da ebeveynler ile olabilmek için yatağından çıkabilir.

Bu sorunları ortadan kaldırmak için çocuğunuz için belirlediğiniz uyku düzenini sürekli olarak sürdürün. Ve bebeği uyutmadan önce onu sağlıklı atıştırmalıklar vererek ve ona masallar okuyarak bebeğinizin kendisini özgür hissetmesini sağlayın.  Bu dönemde çocuğunuzun uyurken ona sevdiği bir arkadaşını bırakın. ( bir battaniyesi ya da tüylü oyuncak bir ayı )

Bebeğiniz ağlarsa ya da yatağından çıkarsa onu tekrar yatağına yatırın. Ve tekrar uyuması gerektiğini ona sakin bir şekilde anlatın. Uyuduğu yerden çıkın ve çocuk ağlamaya başlarsa birkaç dakika ağlamasına göz yumun. Bebeğiniz sizin bu fikrinizi değiştirmeyeceğinizi anlayana kadar gecede birçok kez bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekebilir.

4 YAŞ VE SONRASI

Dört yaşına gelmiş bir çocuk uyumayıp çevrelerinde cereyan eden her şeye dâhil olmak isterler.  Dolayısıyla uyumamak için ellerinden geleni yapacaklardır. Uyumadan önce ona okuduğunuz masal, kitabın önemi bu dönemde daha çok artar.

Çocuğunuz uyuyabilmek için sevdiği bir nesneyi yanında isteyebilir bu nedenden ötürü çocuğunuzu azarlamamalı ya da onunla dalga geçmemelisiniz. Bu nesnelerin zararlı olduğunu gösteren herhangi bir şey bulunamamıştır.

Bebeğiniz siz onun yanında değilken uyumayı öğrenmesi en doğrusudur.

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...