Cumartesi, Haziran 15, 2019

Çocuklarda Uçuk

UÇUK
Ağzın belirli bir yerinde ve ya dudak çevresinde su kabarcıklarına neden olan ve sık rastlanan bulaşıcı bir hastalıktır. Oral herpes adı verilen bir virüs yüzünden meydana çıkar.
Oldukça bulaşıcı olan bu oral herpes virüsü, açık yaralarda ki sıvıyla temasla yayılır. Uçuk iyileştikten sonra stres başka bir uçuğun çıkmasına neden olmadığı sürece sinirlerde etkisiz olarak kalır.
SEMPTOMLAR
Belirtileri ilk olarak ağız ve çevresindeki dokuların şişmesi ve ağrı yapmasıdır. Daha fazla tükürük üretiminde de artış görülür. Dudaklarda virüsten etkilenen bölge kaşınabilir ya da karıncalanma olabilir. Ağız bölgesinde küçük su kabarcıkları görülür daha sonra patlarlar. Ağızdaki yaralar 4-5 içinde iyileşir.
Virüsün başkalarına bulaşmaması için çocuğunuzun hastalığı sırasında diğer çocuklardan uzak tutmak gerekir. Başka belirtiler olarak sinir hali, baş ağrısı, ağızda ki salgı bezlerinin şişmesi ve ateş görülebilir. İlk uçuk daha sonra çıkacak olan uçuklara nazaran daha ağrılıdır.
Hastalık sırasında çocuk elini ağzına sokmamalıdır. Yoksa dolama olabilir. Dolama, parmak uçlarında kırmızı, şiş ve bir hayli ağrılı apselere yol açar.
TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Doktor çocuğunuzda ki uçuğu tespit edip bir kanıya varacaktır. Çocukların asitli besin ve içeceklerden uzak tutun. Uçuğun tekrar çıkması yada nüksetmesini engelleyecek belirgin bir tedavisi bulunmamaktadır.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...