Pazar, Eylül 15, 2019

Çocuklarda Obezite

OBEZİTE

Vücutta normalden daha fazla vücut yağı olmasına aşırı kilolu olma ya da abezite denir. Hastalığın teşhisi en kolay kilo ve boyun endeksine bakılarak anlaşılır. Türkiye de çocukların %25 hastanelere obeziteden şikâyetçi olmuşlardır.

Hareketsizlik aşırı kilo da önemli bir etkendir. Kişi küçüklüğünde yeterli olarak beslenememesi büyüdüğü zaman kalp sorunlarına sebep olabilecek kilo sıkıntıları çekmesine neden olabilir. Çocuklar aşırı kilo yüzünden fiziksel bir rahatsızlık hissetmeseler de, içlerinde toplumsal baskı, dışlanma ve alay konusu olma gibi sıkıntılar çekebilirler.

Çocuğunuzun kilolu olduğunu gözlemlediyseniz doktorunuza başvurun. Doktor çocuğunuza bazı testler yapacak ve sizden ailenin yemek planlamasını öğrenmek isteyecektir.

Kulaktan doğma diyetlere bakmayın. Çocuğunuza uygulatacağınız diyeti bir doktor ya da diyetisyenle görüşerek planlayın. Birçok diyet yetişkinlerde olumlu sonuçlar verirken büyümekte olan çocuklarda olumsuz etkilere yol açabilir.

Çocuğunuzun ihtiyaçlarını belirlemesi açısından doktorunuz sizi bir diyetisyene yönlendirecektir. Uzun vadeli olması ve olumlu sonuçlar alabilmek için kilo kaybının dengeli olması gereklidir.

Kilolu çocuklar en çok ailelerinden destek beklerler. Çocuğunuzu sakın eleştirmeyin ve gösteri gayret karşısında onu takdir edin.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...