Pazartesi, Ekim 14, 2019

Çocuklarda Disiplin

ÇOCUKLARDA DİSİPLİN

Disiplin çocuğa öğretmek demektir, cezalandırmak değil. Çocuğunuzun eylemlerine sınırlamalar koymak incinmesini önler. Ayrıca disiplin ile hayatına sınırlamalar koymak çocuğun duyguları kontrolden çıktığında ona güven duygusu kazandıracaktır.

Çocuğunuza doğru davranışları aşılamak ve onun ondan ne beklediğinizi bilmesini sağlamak önemlidir. Çocuğunuzun merak duygusu en üst seviyelerdeyken de ona çok sınır koymakta iyi değildir. Çocuğunuza rahat ve güvenli bir keşif ortamı için evinizi çocuğunuza göre baştan dizayn edin.

Gerekli sınırlamaları dengelemek için çocuğunuza gösterdiğinizden daha fazla sevgi gösterin. Çocuğunuzun asi davranışları genelde 1 yaşından sonra kafasını sallayıp sözlü bir biçimde hayır demesi ile başlar.

Çocuğunuzun popo suna ya da herhangi bir yerine yavaşta olsa vurmak birkaç nedenden dolayı önerilmez. İlk olarak, vurma eylemi çocuklara fiziksel zarar vermenin kabul edilebilecek bir davranış olduğunu gösterir. Çocuğunuzdan başkasına vurmasını istediğinizde kafası karışabilir. İkinci olarak çocuğunuza istemeden de olsa ciddi zararlar verebilirsiniz. Son olarak ta çocuğunuz ilgisini kendi yaptığı davranışlarından çok sizi hedef alır ve çocuk kendi hareketlerini kontrol etmesi yerine size sinirlenmeyi öğrenir.

Verimli bir disiplin eğitimi için tekrarlama ve sakin kontrol çok önemlidir. İki yaşlarında olan bir çocuğun ‘ ocağa dokunma ‘ gibi kendisine söylenen ihtarları hatırlamasını beklemek bir hayli mantıksızdır. Çocuğunuza ‘ yapma ‘ deyin. Nedenini açıklayın ve çocuğunuz aynı davranışa hala devam ediyorsa onu soğukkanlı bir şekilde o durumdan uzaklaştırın. Çocuğunuz bu davranışları anlamlandırıp söylediklerinizi kendiliğinden yapana kadar bu durum birçok kez tekrarlanabilir. Bu vaziyet çocuğunuz 3-4 yaşlarına gelene kadar sürebilir. Çocuğunuzun size meydan okuduğunu falan zannetmeyin yaptıkları sadece merakındandır.

Çocuğunuz iki yaşına ulaştığında duygusal patlamalar yaşaya başlayacaktır. Çocuğunuz artık kendi özgürlüğünü elde ediyor bunla beraber sizin sınırlarınızı da öğreniyordur. Çocuğunuz bu durumu bir sinir nöbeti ile dışa vurabilir ama bu çocukların kafa karışıklarının yad a hayal kırıklıklarının ifade etmelerinin normal bir yoludur.

Çocuğunuz sağa sola saldırarak, kendini yerlere atarak ya da elini kolunu sağa sola sallayarak bir özgürlük savaşı veriyordur. Eğer ki siz dâhil olmazsanız bu savaş kısa bir sürede bitecek ve çocuk sakinleşecektir.

Çocuğunuza bu davranışlarından hiç haz etmediğinizi söyleyin. Ve bir yolunu bularak çocuğunuzun o sırada yapmakta olduğu şeylerden uzaklaştırın. Ya da sakinleşmesi için çocuğu yalnız bırakın. Bu öfke nöbeti dışarıda kalabalık bir yerde yaşanıyorsa çocuğun sakinleşmesi için onu arabanıza ya da tuvalete götürün.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...