Cumartesi, Haziran 15, 2019

Çocuklarda Astım Hastalığı

ASTIM

Ciğerlerin ve hava yollarının sürekli olarak iltihaplı olması durumu astım hastalığıdır. Soluk almada ani ya da ciddi olarak zorlanmalara sebep olan zaman zaman yada periyodik öksürük ve soluk almada hırıltıya yol açar. Astım krizleri bazen hayatınızı tehlikeye atabilir.

Astım Türkiye de ki binlerce çocuğu etkisi altına almış ve giderek yaygınlaşmaktadır. Diğer bütün kronik çocuk hastalıklarından daha çok hastanede tedavisi şarttır. Bazı çocuklarda, çocuk büyüdükçe geçmesine rağmen; bazı hastaların ciddi astım vakaları yetişkin olduklarında ciğer fonksiyonlarının zayıflamış olmasına neden olabilir.

Bazı ciğer iltihapları da kişinin evde sürekli soluduğu bir maddenin kişide oluşturduğu alerjidir. Bu alerjenlerin ( hava yollarında iltihaplanmaya neden olan ve alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilen maddeler ) en yaygınları tozlar, hayvanların dökülen derileri, hamam böcekleri ve küftür.

Pasif sigara içiciliği de astım hastası olan çocukların hava yollarına zarar verebilir. Aşırı spor yapmak, soğuk hava ve en önemlisi soğuk havada spor yapmak astım krizini tetikleyen unsurlardır.

Özel olarak küçük yaşta olan çocuklarda ve okul öncesi eğitim zamanlarında ki çocuklarda gözlenen solunum yolu enfeksiyonları da astım krizine neden olabilecek başka bir nedendir. Bazı besinler ( yumurta, kuruyemiş, kabuklu deniz ürünleri) ve bazı ilaçlar ( özellikle aspirin ve ibuprofen ) de aynı nedenlere sebep olabilir. Çocuklarının astım krizlerinin %10 u herhangi bir nedene veya olaya bağlanamaz.

Çocuk doktorunuz alerjiye yol açabilecek maddelerden uzak durulması gerektiğini, bronş kanallarının şişmesini en aza indiren ilaçlar almanızı ve nefes ölçüm cihazı ile ciğerlerin çalışmasını izlemeyi içeren bir tedavi planı oluşturur.

Aile bireylerinin, doktorunuzun ve çocuğunuzun tedavi de ve hastalığın takibinde ekip çalışmaları çok önemlidir. Birçok çocuk normal hayatlarına devam ederler, top oynarlar, spor yaparlar ve kendilerini farklı hissetmezler.

Çocuklarda astımın önüne geçmenin yolları

Bazı anneler çocuklarının büyümesini iyi bir şey gibi kabul ederler, bazıları da bundan endişe ederler. Eğer sizin de çocuğunuzda bu durum görülmüşse bu makaleni okumanız lazım.

Hollandalı bilim adamlarının bir çalışma yaşamın ilk üç ayında hızla büyüyen bebekler için astım olma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Hollandalı bilim adamları bu fikre her yıl doğulan bebeklerin doğum anından başlayarak tüm çocukluk dönemlerini izleyerek bu sonuca gelmişler. Bu araştırma beş bin çocuk arasında yapılmıştır ve sonucuna göre, hızlı büyüyen çocuklarda astım tehlikesi büyüktür.

Hollandalı araştırmacılar hızlı kilo alan çocukların % 44- de nefes darlığı sorunları yüksektir, % 22- de orta nefes darlığı sorunları vardır ve % 33- de kalıcı balgam sorunları görülmüştür.  Bu nedenle sevgili anneler, çocuğunuzda doğumdan sonra hızlı şekilde büyüme ve kilo alma durumuna rastlarsanız hemen doktora müracaat etmeniz gerekiyor ve çocuğun astımını kontrol ettirmeniz tavsiye ediliyor.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...