Cumartesi, Eylül 21, 2019

Çocuklarda Alerjiler

ALERJİLER

Genelde bir zararı olmayan ancak, bağışıklık sistemi tarafından vücuda zararlı olarak algılanan bazı maddelere maruz kalmaktan kaynaklanan belirtilere alerji denir. Bu maddelere karşı bağışıklık sistemi aşırı bir tepki gösterir. Gözlerin kaşınması ve burun akması gibi belirtilere yol açan histamin ve diğer maddelerin salgılanmasını da içeren gereksiz bir savunma başlatır.

Alerjiler bir ya da daha fazla vücut sistematiğini etkiler. En yaygın görülenleri solunum sistemi ( burun, boğaz, ciğerler ) , mide ve bağırsak sistemi, gözler ve cilttir.

Alerjiler genetik olarak çocuğa miras kalmış olabilir; ama aile üyelerinde farklı biçimlerde gözlenebilir. Örnek olarak sizin cilt ile ilgili alerjiniz varsa çocuğunuz da solunumla ilgili olabilir. Çocuklar yetişkinler gibi aynı alerjilere hassastırlar; ama büyüdüklerin bunları atlatabilirler. Alerji belirtileri alerjinin türüne göre değişiklikler gösterebilirler. Ancak belirtiler arasında gözlerin kaşınması, alerjik rinitte ( saman nezlesi ) olduğu gibi burun akması ve tıkanması astım ve geniz akıntıları sayılabilir. Bütün bu belirtiler bazen soğuk algınlığı ile karıştırılabilir.

Çocuğunuzun doktoru bazen sizin gözlemlerinize göre bazen bazı tıbbi testlere dayanarak bir teşhis koyabilir. Alerjinin teşhisi konulduktan sonra alerjiye neden olan şeylerden uzak durulması en iyi tedavi yöntemidir.

Eğer ki bu mümkün değilse doktorunuz alerjik reaksiyonları azaltmak için antihistamin ve ya kortikosteroid ilaçları önerebilir. Böcek ısırmaları ve alerjik rinite karşı olan alerjilerde alerji aşıları da yapılabilir.

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...