Çin Takvimi

Çin Takvimi Nedir?

Bu takvim yani Çin Takvimi, Çinlilerin ortaya attığı bir batıl inançtan ibarettir. Genellikle de eğlence ve merak giderme amaçlıdır. %70 ile %90 doğruluk payının olduğu iddia edilen bu takvimler Çinliler neredeyse 700 yıldan bu yana doğacak çocukların cinsiyetini tahmin etmek için kullanılıyor. İnanışa göre takvimi baz alarak hamile kalındığında bebeğin cinsiyetinde doğruluk payının arttığına inanılır. Çin Takvimi’nin orijinali Çin’in Pekin eyaletinde bulunan bir üniversitede muhafaza edilmektedir.

 

Çin Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyetini Nasıl Belirleriz?

Bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenir? Bebeğin cinsiyeti, anne yaşı ve hangi ayda hamile kalındığı bilgilerine ihtiyaç vardır. Takvime göre, annenin yaşının 18 olduğu durumda anne en fazla oranla erkek bebeğe hamile kalmaktadır. Bu durumda ise hamile kalınan ay Ocak ve Mart aylarında ise kız çocuğu diğer 10 ayda ise erkek çocuğu olma olasılığı %90’dır.

Yine takvime göre en fazla kız çocuğuna hamile kalma yaşı 21 yaş iken, ocak ayında hamile kalındığında çocuğun erkek doğma ihtimali daha yüksek. Bu iddialara göre siz de hesaplama yapıp ilerleyen dönemde tahmininizin tutup tutmadığını karşılaştırabilirsiniz.

Takvimde gerekli hesaplamayı yapmak için öncelikle yaşın bilinmesi gerekir. Ama burada önemli olan Çin Takvimi’ne göre yaşınızı bilmenizdir. Hesaplama yapmanız gereken tek şey, miladi yaşınıza +1 ya da +2 eklemek. 1 ya da 2 eklemek için ise tek kural var. O da doğum tarihinizin o seneki Çin Yılı’nın başlama tarihinden önce olup olmaması!

Eğer Mart ayı ve sonrası doğanlar yaşlarına +1 eklerken, Ocak ve Şubat ayında doğanlar ay, gün ve yıl baz alınarak hesaplanmaktadır. Belirtilen tarihten büyük iseniz yaşınıza +1, küçükseniz +2 eklemeniz gerekmektedir.

Örneğin: 1985 yılında doğanlar için Mart ve sonrasında doğmuş iseniz istisnasız yaşınıza +1 ekleyeceksiniz. Eğer Şubat ayının 20’sinde doğmuşsanız ve doğum tarihiniz yine 1985 ise, 21 Şubat 1985 ve sonrasında doğan birisi 22,23,24,.. +1 ekleyecek. 19 şubat ve öncesi ise 14, 15, 16, … +2 eklemesi lazım.

Yüzyıllardır uygulanan bu yöntem karışık gibi dursa da hiç karışık değil.