Pazar, Eylül 15, 2019

Beden Dili

BEDEN DİLİNİN ÖNEMİ

Kişisel gelişim kitaplarının da önemle üzerinde durduğu bir konu olan beden dili insanın iç dünyasındaki gerçeklerin dışa yansıması olarak değerlendirilir. Günümüzde çoğu insanlar sözlü ifadeyle yalana çok kolay başvururken beden diliyle bu yalanları desteklemek oldukça güçtür. Çünkü insanın yaratılışında yalan kavramının bulunmaması onu bedenen doğruya teşvik eder.

İşte tam bu noktada beden dilinin günlük hayatımızda aslında ne kadar önemli ip uçlarını ifade ettiğini anlarız. Sözlü olarak ifade edilen yanlış düşüncelerin doğrusunu bize her zaman beden dili anlatır. Kişinin el ve ayak hareketleri, duruş pozisyonları , konuşma esnasında seçtiği kelimeler , bakışları beden dilini çözümlemekte bize yardımcı olan önemli öğelerdir.

Beden dili her zaman sözlü yapılan ifadelerin gerçek olup olmadığını çözümlemek amacıyla değil, toplum içerisinde öne sürülen bir düşünceyi , duyguyu desteklemek , kalabalık önünde gerçekleşen sohbetlerde iz bırakan akıcı ve düzgün anlatım yapmakta da fayda sağlayan önemli bir dildir.

Beden dilini birkaç davranışla örneklendirecek olursak ;

  • Kollarınızı önünüzde birleştirmek ; karşı tarafla konuşmaya hazır olmadığınızı ve herhangi bir iletişim kurmak istemediğinizin önemli bir işareti olarak bilinir.
  • Kendisini karşıdaki insandan daha üstün gören kişiler konuşma esnasında uzak durmayı tercih ederler.
  • Kolların bel kısmında birleşmesi aşırı güven ve bağımsız olduğunu ifade eder.
  • Birbirine kavuşturulmuş , yumruk yapılmış ya da cebe saklanmış eller konuşma esnasında kişinin yalan söylediği ya da gergin olduğuna işaret eder.
  • Bir kişinin ayakları yan yana ve yere düz bir biçimde basıyorsa ; bu konum o kişinin dışa dönük ve dengeli bir insan olduğunun göstergesi kabul edilir.
  • Karşınızdaki kişinin başı yana eğik pozisyonda durması sizi dinliyor olmasına işarettir.

Yukarıda sıralamış olduğumuz durumları çoğaltmak mümkündür. Karşımızdaki insanlarla iletişim kurarken sözlü ifade dışında beden diline de önem vermeli ve o kişiyi değerlendirirken hem sözlü hem de beden dili ifadesini göz önünde bulundurmalıyız.

 

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...