Pazar, Eylül 15, 2019

B Vitaminin Saça Faydaları

Beslenme insan vücudu kadar saç içinde çok önemlidir. Sağlıklı, canlı ve göz alıcı saçlara sahip olabilmek için doğru beslenmek gerekir. Saçıyla ilgili problem yaşayan kişiler tükettiği besinlerin B vitamini açısından zengin olup olmadığını kontrol etmelidir. B vitaminin hem güzellikle hem de saçla doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için bol bol B vitamini tüketilmelidir.

B Vitaminin Saça Faydaları

B Vitamini Saçı Besler

Düzenli olarak B vitamini tüketimi saçı ve saç derisini besler. Saç derisi ile ilgili sorunlar yaşamak istemiyorsanız bol bol B vitamini tüketmeniz gerekir. B vitamini tüketen kişilerin kan dolaşımı çok daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Kan dolaşımının hızlanmasıyla birlikte saç köklerinin almış olduğu oksijen miktarı artış göstermektedir. Oksijen miktarının artmasıyla birlikte saçlarda kırılma sorunu azalır.

B Vitaminin Faydaları

B vitamini kendi içerisinde B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini ve B12 vitamini olarak çeşitlere ayrılmaktadır. B2 vitamini en çok süt ürünleri, et ve ekmekte bulunmaktadır. B2 vitamini eksikliği olan kişilerde saçlar aşırı bir şekilde yağlanır ve hemen kırılarak güçsüz bir görünüm kazanır. B3 vitamini saçın doğal renk koruyucusu olarak karşımıza çıkmaktadır. B3 vitaminini bol bol tüketmekte fayda vardır. Saçların beyazlamasını geciktiren B3 vitamini en çok tahıl grubunda, et ve karaciğerde bulunmaktadır. Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız B5 vitamini tüketmeniz gerekmektedir. B5 vitamini kırmızı et, karaciğer ve tahılda bol miktarda bulunmaktadır. B5 vitamini eksikliği ortaya çıkarsa saçlar cansızlaşabilir veya dökülebilir. Saç derisindeki hücrelerin yenilenmesi için B6 vitamini tüketilmelidir. Özellikle B6 vitamini muz, tahıl ve avokado gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Saç derisinde meydana gelen iltihaplanma sorunu B6 vitamini eksikliği ile ortaya çıkar. Saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için bol bol B9 vitamini tüketilmelidir. Saç derisini onaran ve geliştiren B9 vitamini ıspanak, pancar, somon, fasulye ve kuşkonmaz gibi bitkilerde çok fazla bulunmaktadır. B9 vitamini eksikliği halinde doktor kontrolü altında gerekli tedaviler uygulanmalıdır. B12 vitamini hücre bölünmesine yardımcı olan vitamin grubundan biridir. B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerin kafa derisinde kepek oluşumu, kaşıntı veya döküntü yaşanabilir. B12 vitamini açısından zengin besinler arasında süt, böbrek, karaciğer ve yumurta bulunmaktadır.

B Vitamini ile Yapılan Saç Maskesi Tarifi

Saçlarınızı güçlendirmek, canlı ve dayanıklı saçlara ve saç derisine sahip olmak için bol bol B vitamini tüketilmesi önemlidir. Saç bakımı için B vitamini kullanılarak hazırlanan maske tarifi şu şekildedir:

B Vitaminin Saça Faydaları (2)

Gerekli Malzemeler:

1 yemek kaşığı sinameki
1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
1 çay bardağı su
1 ampul B vitamini

Hazırlanışı:

Saçlarınız için çok önemli bir yere sahip olan B vitamini maskesini hazırlamak içi öncelikle 1 çay bardağı suyu kaynatın. Ardından ocağın altını kapatıp kaynamış suyun içerisine sinameki ekleyin. Ardından tencerenin kapağını kapayıp 5 dakika süreyle demlenmesini sağlayın. 5 dakika demledikten sonra karışımınız hazır hale gelecek. Süzüp soğumasını bekleyebilirsiniz. Soğuduktan sonra 1 ampul B vitaminini ve badem yağını sinamekili karışımın içerisine ekleyin. Hazırlamış olduğunuz karışımı saç köklerinden başlayarak uçlara kadar uygulayın. Bu karışımın saçlarınıza haftada bir defa uygulanması yerindedir. Düzenli olarak B vitamini maskesini uyguladığınızda saçınızdaki farkı kısa sürede görebilirsiniz. Parlak, canlı ve hacimli saçlara kavuşmak için en ideal yöntem B vitaminidir. B vitamini eksikliği yaşayan kişilerin mutlaka B vitamini eksikliğini gidermesi gerekmektedir.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...