Cumartesi, Haziran 15, 2019

Aktif Olmamanın Sağlık Üzerindeki Tehlikeleri Nelerdir?

Aktif olmamanın sağlık üzerindeki tehlikeleri nelerdir?

İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, çocuklarımız 10 yıl önceki kendi yaşıtlarına göre fiziksel olarak daha zayıf ve daha az enerjiktirler. Özellikle, kasları daha az aktiftir. En çok da kollarının kasları daha zayıf olduğundan bu spor salonunda bir çalışma yapılması onlar için zor sayılır.

Acta Paediatrica dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bunun başlıca nedeni futbol maçları, dışarıda oynama, kaçış ve ağaçlara tırmanma gibi açık hava oyunlarının yerini sedanter TV,  bilgisayar, video oyunları, internet ve sosyal ağlar karşısında oturmaktır.  Böylece bunlar kas çalışmasının zayıflamasına yol açar.

Bu araştırmanı onaylamak için, İngiliz araştırmacılar 2008 yılında, ilköğretim okullarının 315 İngiliz çocuklarının fiziksel ve sportif becerilerini incelenmiş ve daha önce 1998 yılında 309 çocuk arasında yapılmış araştırmanı karşılaştırmışlar.

Araştırmayı yöneten Gavin Sandercockun söylediği gibi 2008 yılında çocukların kas yeteneğinin azalması son 10 yılda İngiliz çocukların faaliyetlerinde “değişiklikler”  ile bağlıdır. Böyle ki, onlar kaslarının gelişmesinde ve daha kuvvetli olmasında yardımcı olan ağaçlara tırmanma, açık hava oyunları gibi hareketlerden uzaktalar.

Başka bir ilginç araştırma sonucunda bugünün çocuklarının vücutlarında 10 yıl öncesine göre daha az kas kütlesi ve daha fazla yağ kütlesi oluşur. Böyle ki şimdiki çocuklarda olan pasif hayat tarzı obeziteye bile yol açıyor ve onların 10 yıl önceki çocuklara göre daha kilolu olmalarına getiriyor. Bu yüzden hem çocuğunuz hem de kendiniz için aktifliğe oldukça fazla önem vermelisiniz. Aktif bir hayat sürmek kalp sağlığı başta olmak üzere bedensel ve ruhsal açıdan insanı rahatlatan bir yaşam biçimidir.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...