Pazar, Eylül 15, 2019

Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)

AĞRISIZ DOĞUM (EPİDURAL ANESTEZİ)

Gebelik her kadının hayalini kurduğu bir dönemdir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için anne adayları elinden geleni yapar. Gebelik sürecinde kafaları karıştıran bir noktada doğumun hangi yöntemle yapılacağıdır. Ağrısız doğum da doğum teknikleri arasında oldukça fazla tercih edilen bir doğum şeklidir…

Ağrısız doğum, vücudun bel altında ağrı hissini azaltacak uygulama ile gerçekleştirilen doğum tekniğidir. Ağrısız doğum tecrübeli bir anestezi uzmanı ve deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu teknik doğum ağrılarını azaltmak ve en az seviyeye indirebilmek için en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca son derece güvenli bir uygulamadır. Bu uygulama sezaryen doğum haricinde de bel altında gerçekleşecek birçok cerrahi uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Epidural anestezi kullanılarak dura adı verilen tabakanın ön tarafına ulaşılır. Bu bölgeye anestezik madde uygulanarak ağrı oluşumuna yol açan uyaranların beyne ulaşması engellenir. Uygulama gerçekleştirilecek bölgenin alt tarafında his kaybı ile beraber hareket kaybı da yaşanır. Uygulamanın gerçekleştirildiği kişi bacaklarını hissedemez ve kımıldatamaz. Bu tür anestezi daha çok sezaryen doğumlarda tercih edilmektedir. Bu nedenle de işlemin adı epidural anestezi olarak tanımlanmaktadır. Eğer işlem sırasında anestezi dozu düşük olursa doğum anında anne adayı yürüyebilir.

AĞRISIZ DOĞUM (EPİDURAL ANESTEZİ) NE ZAMAN UYGULANIR?

  • Vajinal doğumda rahim kasılmaları düzenli seyrediyorsa ya da rahim ağzı 4 – 5 cm kadar açılmışsa epidural anestezi uygulamak için uygun an gelmiş demektir. Fakat rahim kasılmaları düzenli seyretmiyorsa ve rahim ağzı açıklığı henüz oluşmamışsa anesteziyi uygulamak sakıncalı olabilir. Vakitsiz uygulanan epidural anestezi oluşabilecek kasılmalara engel olabilir. Anesteziyi uygulamak için anne adayında en doğru zamanı tespit etmek gerekir.
  • Doğum beklenen daha uzun sürmüşse ve anne adayına uygulanan anestezi etkisini kaybetmişse anne adayında oluşacak ağrılara engel olmak için ilave anestezi uygulanabilir. Doğumun ardından gerçekleştirilecek dikiş işlemlerinde ek bir anesteziye gerek duyulmaz.
  • Normal doğumdan hemen sonra, sezaryen ile gerçekleştirilen doğumdan ise 24 saat sonra işlem sonlandırılmaktadır. İşlemin sonlandırılması anne adayının ağrıya maruz kalmasına neden olmaz.

AĞRISIZ DOĞUM( EPİDURAL ANESTEZİNİN) FAYDALARI NELERDİR?

  • Oluşabilecek doğum sancılarını önlemenin en etkili yoludur,
  • Diğer anestezi türüne göre komplikasyon gelişme olasılığı yok denecek kadar azdır,
  • Anne kendinde ve bilinçli olduğu için doğumun ardından bebeği ile hemen bir bağ kurabilir,
  • Anneye uygulanan epidural anestezi bebeği herhangi bir şekilde olumsuz etkilemez,
  • Şayet uygulama zamanında yapılmışsa doğum süresi kısalabilir.

AĞRISIZ DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR?

  • Şayet işlem tecrübeli bir hekim tarafından gerçekleştirilmiş ise risk gelişme olasılığı neredeyse sıfırdır.
  • Uygulanan anesteziye bağlı olarak karşılaşılabilecek en önemli sorun tansiyondur. Anestezi tansiyonun düşmesine yol açabilir. Fakat bu durumu önleyebilmek için işlemden önce hastanın damar yolu açılarak 1 litreye yakın su takviyesi yapılır. Bu sayede ortaya çıkabilecek komplikasyon önlenmiş olur.

2018 Bayan Kaban Modelleri

2018 Bayan Kaban Modelleri havaların serinlemesi ve kış aylarının yaşanmaya başlanması ile hava sıcaklığına uygun tasarlanmış halde bayanların beğenisine sunulmaktadır. Özellikle bayanların seçme şanslarının...

2018 Mutfak Modelleri Trendleri

Öncelikli olarak kadınlar için önemlidir mutfak tasarımları çünkü en çok zamanı mutfakta kadınlar geçirmektedir. Bu sebeple de bu bölümü kendilerine göre dekore etmek en...

Sevgili Kombin Modelleri

Kandınlar şık olmaya her zaman çok önem vermiş ve bu konuda ciddi anlamda büyük paralar harcamışlardır. Gerek kıyafet gerekse cilt bakımı açısından önem verdikleri...