Kedi Otu Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Kökü Nedir?

Kedi Otu Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Kökü Nedir?
31 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Kedi Otu Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Kökü Nedir?

Avrupa ve Orta Asya’da yetişen bu bitki, nemli ortamlarda yetişmektedirler. Türkiye’de bu ot, Doğu Anadolu’nun sulak çayırlarında ve Bursa Uludağ taraflarında yetiştirilmektedir. Kedi otu kökü, isminden de anlaşılacağı gibi, kökleri yumuk yumuk olduğundan, kedilerinde oynamayı çok sevdiği bir şey olmasından dolayı bu ismi almıştır. Kedi Otu Kökü, açık pembe ve beyaz renkli çok hoş kokulu çiçekler vermektedir. Köklerinden faydalanılır. Uzun ömürlü olan bu bitki birçok hastalığa da çare olmaktadır.

Kedi Otu Kökünün Faydaları Nelerdir?

Kedi otu kökü depresyon geçiren bir hastanın uykusuzluk problemlerine, strese bağlı sinir bozukluklarına ve kişiyi sakinleştirmeye yaramaktadır. Gece uyumadan önce alınan bir duşta, suyun içerisine bir kaç damla, kedi otu kökünden elde edilmiş su damlatılırsa ve duş alınırsa, uykuda rahatlatıcı özelliği bulunduğundan, iyi gelecektir. Kedi Otu Kökü bitkisi sakinleşmekte kullanılan ve bağımlılık yapan sentetik ilaçların aksine, bağımlılık yapmaz ve yan etkileri bulunmaz. Avrupa’da anksiyete ve uykusuzluğa karşı kullanılan bu bitki, İtalya, İsviçre ve Belçika’da reçetesiz olarak kullanılabilecek bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Kedi Otu Kökü Nasıl Kullanılır?

Her gün kullanılabileceği gibi, genellikle gece uykuya dalmadan önce kullanılması, uyumaya yardımcı olmak için önemli bir etkendir. Gün içerisinde sinir ve strese bağlı anksiyete karşı üç yüz miligram kadar alınması tavsiye edilmiştir. Kedi Otu Kökü uykusuzluk için ise, yatmadan bir saat önce, beş yüz miligram kadar alınması tavsiye edilmiştir. Sarı kantaron ve şerbetçi otu ile birlikte kullanımı, daha hızlı etki sağlayabileceğinden, ikili kombin yapılması sağlanabilir. İki yaşın altındaki bebeklerde ve hamile, emziren kadınların kullanmaması tavsiye edilir. Çay olarak ta kullanılabilir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2