Kulak İçinde Sivilce Ağrısı

Kulak İçinde Sivilce Ağrısı
24 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 715 kez okundu.

Kulak İçinde Sivilce Ağrısı

 

Kulak içinde sivilce birçok nedene bağlı olarak çıkmaktadır. Çok sık tekrarlanmamakla birlikte, çıktığı zaman kişiye ağrı ve huzursuzluk yaşatabilir.  Kulaktaki sivilceler, vücudun diğer bölgelerinde oluşan sivilcelerle aynı sebeplerden çıkmaktadırlar. Bu sebep elbette ki ciltteki gözeneklerin tıkanmasıdır. Birtakım kulak sivilceleri kulağın giriş bölümünde çıkarken birtakım kulak sivilceleri kulağın daha iç bölgelerinde çıkmaktadır. Bu tip enfeksiyonlara çocuklar daha çok yatkındırlar. Çocukların parmaklarını sıkça kulaklarına götürmeleri bunun en büyük sebebidir.

 

Bu tip enfeksiyonlar kulak içinde sivilce ağrısı şeklinde kendini göstermektedir.  Hatta bu ağrı zaman zaman çok şiddetli ve huzursuz edici olabilmektedir.  Bunu kulaktaki ısınma sebebiyle birkaç gün içinde sivilcenin olgunlaşması ve irinle dolması akabinde akıntı izleyecektir. Hafif dereceli enfeksiyonlar kulağın iyice temizlenmesi ve sabunla yıkanması ya da eczanelerden temin edilen tropikal kremler ile iyileşmektedir.

 

Kulak içinde sivilce temiz olmayan tırnaklar ile kulağın karıştırılması ile kulak yolunun çizilmesi sonucu enfekte olmasıyla başlar. Başka bir sebep ise gözeneklerde yağ sıkışması olabilir. Cilt gözeneklerinde enfeksiyon, kulak kiri ve stafilolok bakterisi de kulak içi sivilceye sebep olmaktadır. Evde tedavi yöntemlerinde su ve sabun ile akneli bölgeyi steril etmek mümkündür fakat sivilce kulak kanalında ise bu yöntemi denemeyiniz. Eczanelerden temin edebileceğiniz tropikal kremleri uygulayabilirsiniz.

 

Bu bölgeyi temizlerken nazik olun. Bir parça pamuk ve hidrojen peroksit ile sivilceyi temizlemeniz de işe yarayacaktır. Eğer sivilce kulak kanalında ise,  bir çorba kaşığı hidrojen peroksit ile bir miktar ılık suyu karıştırarak kulak kanalınıza pansuman yapabilirsiniz. Bunu birkaç dakika boyunca ve günde 2-3 kere yapabilirsiniz. Pansuman cızlama sesi duyabilirsiniz,  bu çok doğaldır. Endişelenmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2