Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 432 kez okundu.

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Kataraktın en bariz belirtisi uzak görmenin azalması, görmede bulanıklık olmasıdır. Hastalar bu vaziyeti genelde; ‘buzlu bir camın arkasından bakmak’ veyahut ‘çamurlu araba camının hemen peşinden bakmak’ şeklinde ifade ederler. Dolmuş ve otobüslerin üzerindeki yazıları veyahut dükkanların tabelalarını yanlarına gelene kadar okuyamamaya başlarlar. Bir takım hastalar güneş ışığı ve araba farlarından önceden olmadığı kadar çok rahatsız olmaya başlarlar ve ışık altında şiddetli kamaşma hissederler. Yakın gözlük kullanan hastaların bazıları, yakın görmelerinin gittikçe daha iyileştiğini, uzak görmelerinin ise bozulduğunu fark eder. Bir gözde çift görme, renklerde soluklaşma veyahut sararma da kataraktın belirtilerindendir. Saydığımız yakıntılar kataraktla beraber görülebildiği gibi, başka göz hastalıklarında da benzer yakıntılar oluşabilir. Bu tür yakıntısı olan hastalarımızın bir göz hastalıkları uzmanına kontrol olmaları gerekir

Kataraktın rehabilitasyonu nasıl yapılır Kataraktın tek rehabilitasyonu cerrahidir. Kataraktın rastgele bir ilaçla veyahut gözlükle rehabilitasyonu olası olmadığı gibi, hastada katarakt oluştuktan sonra da gözün kendiliğinden iyileşmesi mevzubahis değildir. Katarakt operasyonu her yaşta uygulanabilir, operasyon için kataraktın ‘olgunlaşması’ nı veyahut görmenin çok azalmasını beklemeye gerek yoktur. Katarakt operasyonunun zamanlaması, kataraktın derecesi ve cinsine olduğu kadar, hastanın ihtiyacı ve talebine de bağlıdır. Ancak, operasyon olmakta geciktikçe katarakt ilerler ve görme düzeyi daha da azalır. Bununla beraber, kataraktın ilerlemesi ile birlikte göz tansiyonu gibi bir takım göz hastalıklarına yakalanma ihtimali artar. Çok bekletilmiş ve çok sertleşmiş kataraktların operasyonları daha uzun sürer, karmaşıklık ihtimali artar ve iyileşme süreci de uzar.

Katarakt operasyonu esnasında saydamlığını kaybetmiş göziçi lensi alınarak yerine yapay bir göziçi merceği yerleştirilir. Son zamanlarda katarakt operasyonu iki şekilde yapılmaktadır; klasik dikişli ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu (PEKKE) metodu ve çağdaş dikişsiz fakoemülsifikasyon (FAKO) yolu. Halkımız arasında yaygın olan bir inanış var: ‘En başarılı ve en son teknoloji katarakt ameliyatı lazerle yapılır’. Bu inanış yanlıştır. Katarakt ameliyatlarında lazer kullanımı çok sınırlıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2