Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik

Kabuslar, Gece Korkuları ve Uyurgezerlik
7 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 467 kez okundu.

Çocuk büyüdükçe kâbuslar, gece korkuları ve uyurgezerlik gibi uyku problemleri yaşamaya başlarlar ve bu sorunlar daha da artabilir.

Kâbus çocuğunuzu uykusundan eden kötü rüyalardır. Kâbuslar genel olarak hızlı göz hareketleri uykusu ( REM ) sırasında görülür. Çocuğunuz kâbus gördükten sonra ağlayabilir. Ama siz yanında olunca kendini güvende hissederek sakinleşebilir.

Çocuk eğer gerçekle rüyayı ayırt edebilecek kadar büyük değilse ona onun yanında olduğunuzu, onu koruyacağınızı söyleyerek bebeğinizi sakinleştirin. Çocuğunuz eğer bu farkı algılayabiliyorsa ona sadece rüya gördüğünü, gerçek olmadığını hatırlatın. Çocuk kâbuslarda korktuğu için onu sakın küçümsemeyin. Çocuğunuz korktuğundan dolayı uykuya devam edemeyebilir; sizin onu sakinleştirmenize onu güvende hissettirmenize ihtiyacı vardır.

Gece korkuları ise kâbuslardan çok daha farklıdır. Çocuğun derin uykularının ilk saatlerinde görülür. Gece korkuları çocuğun yatağında kıvranmasına, ağlamasına neden olabilir. Sizin yanınızda olduğunun farkına bile varmaz hala uyku halindedir. Korkmuş ve kafası karışık olarak uyanır. Genelde ağlayıp zırlamadan uykusuna devam eder; çünkü gerçekten uykudan uyanmamıştır. Ertesi gün bu olanı hatırlayamaz. Çocuğunuzun güvenliğini sağlayarak ona bir müdahalede bulunmadan bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Uyurgezerlik çocuklarda çok yaygındır. Çocukların %75 inde özellikle erkek çocukları etkiler. Uyurgezerlik sırasında gerçekleşen saçma konuşmalar, altına kaçırma ya da yanlış yatağa gidip yatması gibi davranışlar tuhaf karşılansa bile psikolojik bir rahatsızlık belirtisi değildir.

Çocuğu uyandırmaya gerek yoktur ki bazen uyandırmak imkânsız olabilir. Yapmanız gereken tek şey onu güvenli bir biçimde yatağa geri götürmenizdir. Uyurgezerlik sıkıntılı olmaktan da kaynaklanabilir. Çocuğunuzun uyurgezerlik yaptığı günü analiz edin ve çocuğunuzun uyurgezerliğine neden olabilecek bir sorun olup olmadığını belirleyin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2