Hipoksemi Nedir ?

Hipoksemi Nedir ?
26 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 585 kez okundu.

Hipoksemi Nedir

Hipoksemi kanda düşük oksijen anlamına gelir. Oksijen vücudumuz düzenli çalışması için gereklidir ve belirli, sabit bir seviyede olmak zorundadır. Oksijen seviyesinin değişimleri vücutta ve vücut çalışma düzeninde problemlere yol açar. Kandaki oksijen miktarının düşmesi ile birlikte nefes darlığı da meydana gelir. Bu sebeple nefes darlığı şikayeti ile doktora başvurduğunuzda ilk ölçülen kan oksijeni miktarıdır ve bu nefes darlığı yaşayıp yaşamadığınız, ya da ne ölçüde yaşadığınızı belirtir. Hipoksemi nabız oksimetre ile de ölçülebilmektedir. Nabız oksimetredeki değerler 95 ila 100 Aralığında ise bu durum normal oksijen miktarı olarak açıklanır. Ancak 90 ‘dan aşağıda bir gösterge mevcut ise bu durum hipoksemi olarak nitelendirilir ve müdahale edilir.

Hipokseminin birçok nedeni olabilmektedir. Üst solunum yollarında, genellikle akciğerlerdeki problemler hipoksemiye neden olurlar. Anfizem, zatürre, pnimotoraks olarak bilinen akciğer sönmesi, pulmoner ödem olarak bilinen akciğer ödemi, pulmoner emboli yani akciğerdeki damarların tıkanması, kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani koah gibi rahatsızlıklar beraberlerinde hipoksemiyi getirirler. Hipoksemiden kurtulmanın yolu bu hastalıkların tedavi edilmesi yahut kontrol altına alınması ile mümkün olabilir.   Konjenital kalp hastalığı gibi kalp problemleri de hipoksemiye yol açabilir. Aynı zamanda uyuşturucu kullanımı, anestezik alımı da solunumun zayıflamasına neden olduğundan hipoksemiye yol açar.

Aniden meydana gelen şiddetli nefes darlıkları kişide bu tip rahatsızlıklardan herhangi birinin olup olmadığı şüphesi uyandırır. Nefes darlığına eğer baş ağrısı, şiddetli öksürük vb belirtiler eşlik ediyorsa akciğerlerde problem olduğu düşünülür. Genellikle çok öksürük ve sıvı tutulumu gibi problemler ile birlikte nefes darlığı şikâyeti bulunuyorsa direk akciğer ödemi olup olmadığı aranır ve müdahale edilir. Zira akciğer ödemi oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır, doğru ve zamanında müdahaleler yapılmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2