Gebelikte Tansiyon Düşmesi

Gebelikte Tansiyon Düşmesi
9 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 431 kez okundu.

GEBELİKTE TANSİYON DÜŞMESİ

Hamilelik döneminde daha çok bayanlarda hipertansiyon problemlerinin olduğu görülür. Daha az olmakla beraber gebelikte düşük tansiyon yani hipotansiyon sıkıntısı yaşayan hastalarda mevcuttur. Yapılan ölçümlerde sıkça karşılaşılan ; 90/ 60 mm Hg den daha az olan ölçümler hipotansiyonu tanımlamaya yeterli olmaktadır.

Gebelikte yaşanan düşük tansiyonda hastalar; göz kararması, baş dönmeleri, bitkinlik, yorgunluk, halsizleşme ve yüksek oranda keyifsizlik yaşamaktadır. Kimi durumlarda bayılma durumları da açığa çıkabilir.

Gebelikte tansiyon düşmesinde nedenler:

  • Hamileliğin en kötü anları olan yeni dönemde yaşanan bulantı ve kusma süreci gebeleri oldukça zorlamaktadır. Sonrasında beslenememe ve halsizlikler gündeme gelmektedir. Kusma süreci gebeleri zorlarken tansiyonun düşmesine sebep olabilecektir. Aşırı oranda bu şikayeti yaşayan gebelere serum takviyesi yapılarak tansiyon seviyeleri normale döndürülmeye çalışılır.
  • Birden bire ayağa kalkmak gebelikte tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Bunun için ani hareketlerden kaçınmak ve daha dikkatli olmak gerekir.
  • Aşırı yorgunluk ve stres gebelikte tansiyonun düşmesine neden olabilir. Stresli ortamlardan uzak kalmak ve daha iyi şartlarda yaşamaya çalışmak gerekir. Özellikle çalışan anne adayları stresli iş ortamlarında bulunmak zorunda iseler bunun için de önlemler alınarak anne- bebek sağlığı korumaya alınmalıdır.
  • Yaz aylarının en sıcak günlerinde gebeliğin yaşanıyor olması da kimi zaman tansiyon düşmelerine yol açabilir. Ter ile vücuttan çıkacak tuz oranına karşın düzenli olarak su takviyesi yapılmalı ve sıvı gıdalara yönelmek gerekir.

Gebelikte tansiyon düşüklüğüne karşı alınabilecek önlemler;

Yüksek tansiyon kadar önemlidir ve bebeğin beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu durumun önüne geçebilmek için kişiden kaynaklanabilecek risk faktörlerine karşı gebeler eğitilmeli ve önlem alabilmeleri için yol gösterilmelidir. Ayrıca tıbbı açıdan nedene göre tedavi başlatılarak ‘’anne-bebek ‘’ sağlığı korunmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2