Çocuklarda Döküntülü hastalıklar

Çocuklarda Döküntülü hastalıklar
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 429 kez okundu.

Döküntülü hastalıklar

Ekzantematöz hastalıkları “döküntü” (ekzantema) adını alan viral kökenli hastalıklardır. Yani bu hastalıklar kızamık, kızamıkçık, suçiçeği ve başkaları gibi çocukların bazı tipik hastalıklarının sivilceleri, kabarcıklar şeklinde olan hastalıklardır. Ve genellikle kabarcıklar koyu pembe renginde oluyorlar.

Ekzantematöz hastalıklar yüksek veya daha düşük ateş, öksürük, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve kaşıntı gibi belirtilerle yaşanan rahatsız edici bulaşıcı hastalıklardır. Ancak yetişkinlik zamanı bu hastalıkların bulaşılması daha kritik sonuçlara götürebilir ve sağlık için çok zararlı olabilir: klasik örnek hamile kadınlarda kızamık olunmasıdır. Bu durum fetalda malformasyona neden olabilir.

 

Hastalık döküntülerinin yayılması, inkübasyon süresine göre diğer hastalıklar ile karşılaştırıldığında kolay görünür. Bu hastalıklar önemli ölçüde etkili bulaşma ve semptomların başlangıcı arasındaki gerçek bir gecikme aşaması ile karakterize edilir.

Ekzantematöz hastalıkların bulaşması genellikle kreşler, okullar ve daha genel olarak benzeri ortamlarda baş veriyor. Ve bu tür hastalıklar tükürük, solunum damlacıkları ile havada bulaşıyor.

Ekzantematöz hastalıklar genellikle bahar mevsimine karakteristiktir. Ama çocuk doktoru kontrolüne uygun tıbbi tedavi ile bu hastalıklar neyse ki, genellikle bir haftadan fazla sürmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2