Anemi (Kansızlık)

Anemi (Kansızlık)
10 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 559 kez okundu.

ANEMİ

Anemi, halk arasında kansızlık olarak bilinir. Anemi hastalığı kanda yeterli oranda alyuvar bulunmamasıdır. Bu yüzden de ciğerlerden vücudun bütün dokularına oksijen sağlayan alyuvarlardaki protein olan hemoglobin seviyesi düşer.

Çocukların anemi olmalarının nedeni genelde beslenme düzenlerindeki besinlerde yeteri kadar demir ( hemoglobin yapımında çok önemlidir ) almamalarıdır. Bebekler özellikle 12 aylık olmadan anne sütü kesilip inek sütü içmeye başlamışlarsa( demir bakımından bir hayli fakirdir ) anemik olabilirler. Ayrıca inek sütü içen bebeklerde bağırsak iltihabı da görülebilir, bu durum da sindirim kanalından az ama önemli bir kan kaybına neden olabilir. Bu durumda anemiye yol açabilir.

Aneminin belirtileri neden kaynaklarına göre değişir; ama anemik çocuklar genelde solgun, hırçın ve huysuz olurlar ve çabuk yorulurlar. Nefes darlığından şikâyetçi olabilirler ve elleri ayaklarında şişmeler olabilir. Ayrıca fiziksel gelişmelerinde de gecikmeler gözlemlenebilir. Odaklanmada da sıkıntı çekebilirler ve bu sorun onların okul hayatını da etkileyebilir.

Demir eksikliğinin başka bir belirtisi de kandaki kurşun miktarının artmasına neden olan pika’dır. ( çöp, boya parçacıkları ya da başka tuhaf maddeleri yeme arzusu )

Anemi kan testi ile teşhis edilebilir. Demir eksikliği ise sıvı ya da tablet şeklinde demir takviyesi ile tedavi edilebilir. Demir eksikliği dişlerin grileşmesine de neden olabilir. Ama bu durum demir seviyesini düzelttikten sonra düzelir. Ayrıca çocuğunuzun dışkısı siyah olabilir ve bu gayet normaldir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2