Kadınlarda En Sık Görülen Kanser Türü!

Kadınlarda En Sık Görülen Kanser Türü!
27 Mart 2017 tarihinde eklendi, 477 kez okundu.

Kadınlarda En Sık Görülen Kanser Türü!

Ülkemizde son yıllarda kadınlarda olsun erkeklerde olsun en yaygın görülen hastalıklardan biri olan kanser hastalığı erken teşhis konulduğu zaman tedavi olup iyileşen bir hastalık. Kanser hastalığı tedavi sürecinde kişiyi oldukça yıpratan bir hastalık ve birçok kanser türü bulunuyor.
Kanser hastalığı vücutta bulunan bir organ ya da dokuda bulunan hücrelerin düzensiz bir şekilde bölünmesi sonucu ortaya çıkan kötü urlara verilen addır. Kanserin türleri çok olmasına rağmen bütün kanser türleri anormal hücrelerin kontrol dışı olarak çoğalması ile başlar. Tedavi edilmediği zaman sonu ya ciddi bir hastalık olur ya da ölüm ile sonuçlanır.
Kanser türlerinin bazıları kadın ya da erkekte daha sık görülmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü göğüs kanseridir. 40 yaş üstü bayanların yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekir ve bunun yanında kadınların düzenli olarak kendilerine elle muayene etmeleri gerekir.

Göğüs Kanseri

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan göğüs kanseri, meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Dünya da en sık görülen kanser türleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada görülen kanser türüdür. 8 kadından birinde görülme olasılığı olan türdür. Erken teşhis edildiği takdir de tedavi edilme olasılığı çok yüksektir. Meme kanserinin de kendi arasında türleri bulunmaktadır. Bu türlerden en çok karşılaşılan türü, duktal karsinoma’ dır. Memede bulunan süt kanallarında başlar. Koltuk altında nodüller görülür.

Kadınlarda Meme Kanserini Tetikleyen Nedenler

Kadınlarda çok sık görülen meme kanserini tetikleyen birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlere bakarsak, 55 yaş üzeri olan bayanlar, birinci derece yakınında görülmüş olması, 12 yaş öncesi adet görmeye başlanmış olması, meme dokusunun yoğun olması, aşırı alkol ve sigara tüketilmesi, gece vardiyasında çalışmak, obezite hastası olmak, fiziksel aktivite yapmamak ve deodorant kullanımı olarak sayabiliriz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2