Kışın Cilt Bakımı ve Güzellik için Neler Yapılabilir

Kışın Cilt Bakımı ve Güzellik için Neler Yapılabilir
3 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 302 kez okundu.

Kışın Cilt Bakımı ve Güzellik için Neler Yapılabilir
Deri, mevsim değişikliklerinden en çok etkilenen organdır. Sıcaklık farkı, ısıtma sisteminin havadaki nemi kurutması, soğuk ve rüzgârlı havalar, cildimiz yeterli derecede nemlenmesini engeller. Sonuç olarak, kuru, pullu, kaşıntılı bir cilt ortaya çıkar, ciltte kızarıklıklar oluşur.
Bir kişinin genetik olarak cildi duyarlı ise bu sonuçlar daha net bir şekilde görülür. Donuk, genişlemiş gözeneklere sahip, siyah noktaları artmış bir cilt kaçınılmaz olabilir. Kışın gelmesi ile küçük depresyon, yavaş bir metabolizma, hareket kısıtlamaları ortaya çıkar. Fizyolojik olarak etkilenen deri ruhsal olarak da etkilenebilir. Atopik egzama ve sedef hastalığı gibi bazı deri hastalıkları kış mevsiminde ortaya çıkabilirler. Kış aylarında cilt sağlığını korumak için ne yapmalıyız?
Cildimizin kışın yaz döneminden daha farklı bir bakıma ihtiyaç duyacağı kesindir.
Sıcak su banyosundan kaçının
Çok sık ve çok sıcak su ile cildin yıkanması yağları kaşıntılı ve kırmızı cilt ortaya çıkabilir. Kuruluk egzaması gelişebilir.
Özel banyo yağları kullanmak gerekir
Banyo ürünlerimizin kremli olması, banyo yağları kullanılması ve vücuda duştan sonra nemlendirici merhem uygulanması cildi nemlendirecek ve sorunların ortaya çıkmamasını sağlayacaktır.
Bulutlu günlerde de güneş koruyucu kullanın
Soğuk havada dışarı çıkarken soğuktan korunmak için güneş koruyucu kullanılabilir. Açıkta kalan alanlar için koruma sağlamak için mümkünse şapka, gözlük, eldiven kullanılmalıdır.
Eller için nemlendirici kullanın
Eller sık sık suya maruz kaldıklarından olası egzamaları önlemek, yaşlanmalarını geciktirmek için günde bir kaç kez nemlendirici ürünler kullanılmalıdır.
Dudak çatlamasına ne iyi gelir
Dudaklara günde 4-5 kez vazelin sürerek, dudakların kuruyup çatlamalarını önlemiş olursunuz.
Bol bol su ve taze meyve – sebze cildi besler
Bol su için, taze meyve ve sebze yiyin, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç tüketin, cildinizin ekstra nemlendirilmesini sağlamış olursunuz.
Giysilere dikkat edin!
Yün ve sentetik giysiler cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilirler. Bizim giysilerin deri ile doğrudan temasını keserek, kuruluğu azaltıp ve kaşıntıyı kesmemiz mümkündür.
Nemlendirici seçmek için bir doktora başvurun
Yüzümüzde kuruluk, gözaltı morluklar, gözaltı torbaları, yüzde matlaşma gibi sorunlardan korunmak için uygun nemlendirici kullanmalıyız. Cilt nemlendiricisi doktora danışılarak seçilmelidir, kişinin seçimine bağlı olarak uygunsuz nemlendirici kullanması cilde zarar verebilir.
Kimyasal peeling ile cildinizi pürüzsüz hale getirin
Her kış, kimyasal peeling tedavisi uygulayarak ölü tabakanın atılmasını, pürüzsüz alt tabakanın ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Lifting tedavisi
Donuk, kuru ciltlere vitamin diğer ürünlerle uygulanan lifting tedavisi cildin yaşlanmasını engeller, aynı zamanda cilde parlaklık verir.
Gerekirse botoksa başvurabilirsiniz
Mimik kırışıklıklarını engellemek, yaşlanma sürecini geciktirmek için  Botoks uygulamasından yararlanın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2