Havuç Suyunun Faydaları

Havuç Suyunun Faydaları
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 577 kez okundu.

Havuç Suyunun Faydaları

Salatalarda, yemeklerde oldukça fazla kullanılan havuç, suyu sıkılarak da tüketilen, oldukça sağlıklı bir besindir. Faydaları saymak ile bitmeyen havucun, kendine has olan şekeri nedeniyle, özellikle çocuklar havuç suyunu çok severek içmektedir. Havuç suyunun faydaları, gelişim çağında olan çocuklar ve hamileler için, azımsanmayacak derecede önemlidir.

Havuç, içeriğinde bulunan beta karoten açısından oldukça zengin bir sebzedir. Havuçta bulunan beta karoten, vücuda alındığında, A vitaminine dönüşmektedir. A vitamini, vücut sağlığı için çok önemli bir vitamin türüdür. Gözlere, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kemik ve dişlere oldukça faydalı olan A vitamini, karaciğer yağlanmasının da önüne geçmekte, saçlara, tırnaklara ve saçlara da oldukça iyi gelmektedir.

Havuç, vücut için çok gerekli olan A vitamini dışında, B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini, protein, sodyum, potasyum, çinko ve fosforu da içeriğinde bulundurmaktadır. Kolesterol seviyesini ayarlayan havuç, aynı zamanda kan damarlarını da güçlendirir. Damar tıkanmalarına karşı faydalı olan havuç, kalp hastalıklarını engelleme özelliğine sahiptir. Kasılmaları engellediği gibi, kansere neden olan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hücrelerin yenilenmesi anlamında da etkili olan havuç, bu özelliği ile yaşlanmayı da geciktiren bir özelliğe sahiptir. Vücutta iltihaplanmayı engelleyen havuç, aynı zamanda strese de iyi gelmektedir. Gelişim çağında olan çocukların ve anne karnında olan bebeklerin gelişimi için çok gerekli A ve E vitaminleri nedeniyle, çocukların ve hamilelerin beslenmesinde yeri oldukça önemlidir. Zararlı yağların yakılmasında da büyük etkiye sahip olan havuç, lifli yapısı nedeniyle, sindirim sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Havuç, suyu sıkılarak oldukça lezzetli bir içecek alternatifi oluşturmaktadır. Farklı meyvelerle karıştırılarak ayrı bir tat yaratılabilen havuç suyu, sabahları içildiğinde, güne daha enerji dolu ve sağlıklı başlamanın yolunu açmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2