Aşırı kilolu olmanın riskleri nelerdir?

Aşırı kilolu olmanın riskleri nelerdir?
22 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 426 kez okundu.

Aşırı kilolu olmanın riskleri nelerdir?

Aşırı kilolu olup olmadığınızı belirlemek için

  • Aşırı kilonuzun olmasını ölçmeniz için, en yaygın kullanılan ölçüm, Beden Kitle İndeksidir (İngilizce adıyla “Body Mass Index” (BMI)) ve bel çevresi ölçümüdür. BMI, vücut ağırlığının (kg), boyun karesine (m²) bölünmesi ile hesaplanır. Örneğin, 70 kg ağırlığında ve 1.75 m boyundaysanız BMİ-niz 22,9 bir olacaktır.
  • Eğer bu hesaplamadan aldığınız sonuç 25-den aşağıysa bu normal de olduğunuz anlamına gelir. Ama Eğer bel çevresi erkekler için 94-102 cm ve kadınlar için 80-88 cm-den büyükse bu, onlarda karın yağlarının fazlalığı ve gelişmekte olan sağlık sorunları daha fazla risk altında olmasını gösterir. Bu nedenle BMİ normal görünse de sağlığınız risk altında ola bilir.

Fazla kilolarınız size ne gibi riskler yaşata bilir?

  • Fazla kilolu olmak, hem de yüksek trigliserid ve hipertansiyon durumlarında olduğu gibi (bu durumlarda riski yüksek metabolik sendromlu kalp krizi ve şeker hastalığından söz ediliyor ) kötü kolesterol (LDL) yüksek olması, iyi huylu kolesterolün (HDL) düşük olması,  kan şekeri yüksek olması ile bağlı olarak riskli bir faktörüdür.
  • Aşırı kilo karın bölgesinde yağlılık (büyük bir göbek) kalp için çok tehlikelidir, aslında, yağlar vücudun bu alanda aşırı inflamatuar maddeler üretir ki, bunlar da koroner arterlerin iç duvarları ile temas da olurlar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2