Yaz Okulunun Faydaları

Yaz Okulunun Faydaları
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 620 kez okundu.

Yaz Okulunun Faydaları

 

Okulların kapanması ile birlikte çocukları uzun bir tatil periyodu beklemektedir. Ancak tatilin haricinde yaz aylarında yaz okullarının da çocuklar üzerinde olumlu etkisi vardır. Yaz okullarının çocuklar üzerindeki faydaları şunlardır;

 

  • Çocuklar yaz okulları ile birlikte aynı ortamda birçok arkadaşı ile birlikte vakit geçirerek paylaşmayı öğrenirler. Yaz okullarında öğretilecek bilgiler ile çocuklar sorumluluk bilincini geliştirirler ve gelecek için önemli temeller atarlar. Yine yaz okullarındaki sportif aktiviteler ile beden sağlıkları yerinde olur ve zinde bir hayat sürerler. Yaz okullarında doğa ortamında verilen dersleri ile birlikte çocuklar doğa ile iç içe kalarak doğa sevgisini benimserler. Yaz okullarında yeteneklerin tespit edilmesi ile çocuklar kendi yeteneklerinin farkına vararak gelecek için yapacakları seçimleri belirlerler. Yaz okulları ile birlikte çocukların paylaşımcı ve araştırmacı yanları ortaya çıkmaktadır.

 

  • Yaz okulları çocuklar için sosyal bir aktivite olduğu için arkadaşları ile bir arada vakit geçirme kültürünü ve ortak çalışma anlayışını kazandıklarından başkalarına saygılı olmayı, kendilerini sevmeyi ve paylaşımcı bir yapıya bürünmeleri sağlanır. Yaz okulları ile ufukları açılan çocuklar kendi yeteneklerinin farkına vardıkları gibi herhangi bir faaliyette üretim gerçeğini öğrenirler. Tüketici konumdan üretici konuma geçerek sorumluluk bilinçleri de artmaktadır. Doğa bitkileri ve hayvanları yakından tanıyarak yaşadığımız dünyamız ile ilgili bilimsek bilgiler elde ederler.

 

  • Yaz okulunun bir başka faydası da eğitim öğretim döneminde görecekleri eğitimlere ve derslere ön hazırlık yaparak kış sezonundaki derslerinde başarılı olmaları da sağlanır. Bu nedenle yaz okulları çocuklar için sadece keyifli vakit geçirme yerleri değil aynı zamanda geleceğe hazırlanmaları için sunulan eğitim yerleridir. Yaz okulları ile birlikte toplumun kazandığı insan sayısı da artmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2