Tüp Bebekte Sigara Ve Stres

Tüp Bebekte Sigara Ve Stres
26 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 413 kez okundu.

TÜP BEBEKTE SİGARA VE STRES

Sigaranın ne denli zararlı bir madde olduğu ve birçok hastalığı tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigara kullanımı her iki cinste de üreme sisteminde ciddi zararlara yol açmaktadır. Kadınlarda yumurtlama fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilerken erkeklerde de sperm sayısının ve kalitesinin düşük olmasına yol açmaktadır.

Sigara kullananlarda kullanmayanlara oranla gebelik şansı daha düşük olmaktadır. Sigara kadınlarda doğurganlık özelliğini olumsuz etkileyerek erken menopoza da neden olmaktadır. Aynı zamanda gebeliğin erken dönemde sonlanması, erken doğum, ani bebek ölümleri, dünyaya gelecek bebekte anamoli oluşumuna da katkısı büyük olan bir maddedir.

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tedaviye dahil olmadan önce sigarayı bırakmalarında büyük yarar vardır. Çünkü tüp bebek tedavisinin aşamalarından olan yumurta toplama aşamasında sigara kullanan anne adaylarında daha az sayıda yumurta elde edilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde stres de aynen sigara gibi başarısızlığa yol açan bir faktördür. Yoğun stres yaşayan anne adaylarında yumurta sayısı, yumurtaların döllenmesi olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmek ve stresten kurtulmak için psikolojik desteğin yararı büyüktür.

Tüp bebek uygulamalarına dahil olmadan önce çiftlerin yeterince her konu hakkında bilgi sahibi olmaları şarttır. Bilgili ve bilinçli bir şekilde tedaviye başlayarak stres faktörü ile baş edilebilir. Tüp bebek merkezi seçimi, koşulları ve hastaları ile ne denli ilgili olunduğu stresi yok etmek için önemli ayrıntılardır. Stres neye bağlı ortaya çıkarsa çıksın stresin ortadan kalkması ile tüp bebek tedavisinde başarı şansı arttırılabilir. Genellikle tekrarlayan başarısızlıklar, tedaviden cevap alınamaması gibi nedenlerden dolayı stres büyük oranda artmaktadır. Bu tür durumlarda stres ile başa çıkabilmek için çiftler birlikte psikolojik anlamda yardım almalıdır…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2