Hamilelikte Düşük ve Sebepleri

Hamilelikte Düşük ve Sebepleri
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 483 kez okundu.

HAMİLELİKTE DÜŞÜK VE SEBEPLERİ

Düşük yapma, sanılanın aksine gebeliğin erken dönemlerinde sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle psikolojik olarak etkilenmemeye gayret edilmelidir. Birçok gebenin rastlayabildiği ve atlattığı bir durum olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Düşük yapmak, anneden, babadan ve bebekten kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu, doktor tarafından teşhis edilecek bir konudur. Teşhis sonrasında önlemler de alınacaktır.

Düşük Yapmanın Nedenleri Nelerdir?

Düşük durumlarına genellikle gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk 3 aylık süreç içerisinde rastlanmaktadır. İlk ve sık rastlanan sebep, bebekte var olan anormalliktir. Genetik olarak olarak veya gelişim anlamında ortaya çıkan bozukluklar düşüğe neden olabilir. Yaşanan bir takım enfeksiyonlar, aşırı radyasyona maruz kalma, plasentada meydana gelen bozukluklar, kullanılan bazı ilaçlar ve kan uyuşmazlığı gibi durumlar da düşüğe neden olmaktadır. Babanın sperminden kaynaklanan sorunlar düşüğe ender de olsa neden olabilir. Annede var olan rahimle alakalı sorunlar, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, tiroid bozuklukları ve psikolojik stres gibi etkenler yine düşük sebepleri arasında yer almaktadır.

Düşük Sonrası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düşük, bazen kendini kanama ile belli edebilir. Ancak ağrısız ve hafif kanamalar gebelerin büyük bir bölümünde görüldüğünden hemen endişe edilmemelidir. Parçalı kanama, yoğun kanama, sık ortaya çıkan kanama ve ağrılı kanama gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Düşük gerçekleştiği takdirde, doktorun muayenesine göre kürtaj gerekip gerekmediğine bakılır. İçeride parça kalmamış ise kürtaj gereksizdir. Ancak parça kalmışsa hemen kürtajla temizleme yapılır. Düşük yaşayan kişi bir sonraki hamileliğini gayet sağlıklı geçirebilir. Düşük yaşayan kişilerin en büyük korkusu sonraki gebeliklerde tekrar etmesidir. Ancak bu korkuya asla gerek yoktur. Doktorun tavsiyelerine uyulduğu takdirde sorunsuz bir gebelik yeniden yaşanabilir. Tıbbi olarak düşük önlemek amacıyla yapılan tedavilere, üst üste 3 defa düşük yapmış kişilerde ihtiyaç duyulabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2