Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 495 kez okundu.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? sorusuna cevaplar bu yazıda açıklanmaktadır. Öncelikle ilişkiye girdikten 4 gün sonra döllenme olur. 4 gün sonra ufak tefek belirtiler başlamaktadır. İlk belirtilerden biri vajinal kanamalar sayılabilir. Yumurta döllendikten sonra rahim duvarına yerleşir ve döllenme ardından 2 hafta kadar vajinal kanamalar olur. Bu vajinal kanamalar herkeste görülmez. Gebeliğe işaret eden en erken ve belirgin özelliklerden biriside adet gecikmesidir ve belirtiler son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar. Adet gecikmesi beraberinde bulantı ve kusmalar baş gösterir. Halsizlik ve yorgunluk, kasıklarda ağrı, göğüslerde şişlik ve büyümeler de beraberinde gelir.

Tüm bu ve bunlar gibi şikayetler, adet gecikmesi olmadan ortaya çıkmaz. Nedeni ise; adet gecikmesi öncesinde belirtileri oluşturacak kadar gebelik hormonları çoğalmamıştır. Belirtilerin başlaması için, beklenen adetin gecikmesi gerekir ve 4-5 hafta kadar süre geçmelidir. Bazı annelerde belirtilerin başlaması 6-7 haftayı bile bulabilir. Bazı anneler ise ilk 3 ay bile hiç bir şey hissetmeyebilirler. Bazen ilişkiden sonra üstüne görme adında bir kanama olabilir. Bu kanamayı kadınlar genelde adet kanaması sanırlar. Bazı kadınlar ise hamilelik boyunca pembemsi renkte kısa süreli vajinal kanamalar yaşayabilirler ve adet kanaması olduğunu düşünerek hamileliklerini çok geç fark edebilirler.

Sık sık tuvalete çıkmakta olası hamilelik belirtisidir ve 9 ay boyunca devam eder. Bu belirtide diğer belirtiler ile birlikte başlamaktadır. Baş dönmeleri ve bayılma belirtileri döllenmeden 5-6 hafta sonra başlar. İlk belirtilerden biridir. Kadınlarda dikkat edilmesi gereken önemli belirtilerden biriside kokulara karşı hassasiyettir. Bu belirtilerde hamileliğin ilk aylarında görülmektedir. Vücutta oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak annelerin ruh hallerinde de bir takım değişiklikler olabilir. Ani sinir çıkışları olabilir ve ağlamalar meydana gelebilir. Bu belirtiler ise yaklaşık 6 aya kadar sürebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2